به روز شده:  16:38 گرينويچ - پنج شنبه 22 ژوئيه 2010 - 31 تیر 1389

سیاست ایران

سفارت ایران در لندن نامه مادران سه آمریکایی را نپذیرفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سفارت ایران در لندن از پذیرفتن نامه مادران سه جوان آمریکایی که در ایران بازداشت هستند، برای ملاقات با سفیر ایران در لندن خوداری کرد.

سارا شورد ۳۱ ساله، شین بائر ۲۷ ساله و جاش فتال ۲۷ ساله، ۳۱ ژوئیه سال گذشته در مرز ایران و عراق در منطقه کردستان دستگیر شدند.

دولت ایران این سه جوان آمریکایی را متهم به ورود غیرقانونی به داخل مرزهای ایران کرده است. حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، نیز یک بار گفت مدارکی در اختیار دارد که نشان می دهد این افراد جاسوس هستند. اما وکیل این سه نفر می گوید هنوز اتهامی به صورت رسمی به این افراد تفهیم نشده است.

نورا شورد، مادر سارا شورد، و سیندی بائر، مادر شین بائر، روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۰ (۳۱ تیر ۱۳۸۹) به سفارت ایران در لندن مراجعه کردند تا نامه درخواست ملاقات با سفیر را ارائه دهند. اما یکی از کارمندان سفارت از ورود این افراد به داخل سفارت و تحویل گرفتن نامه آنها خودداری کرد و از آنها خواست نامه شان را به سفارت پست کنند.

این مادران می گویند پیش از این دو نامه برای ملاقات با سفیر ایران در لندن به این سفارتخانه پست کرده اند که هر دوی این نامه بی پاسخ مانده است.

شین بائر و سارا شورد و جاش فتال

خانواده های این سه آمریکایی زندانی در ایران اخیرا به ایران سفر کرده بودند

نورا شورد بعد از آن که سفارت ایران نامه را تحویل نگرفت، به بی بی سی فارسی گفت: "حس امروز ما، همان حسی است که تمام یک سال گذشته داشته ایم. این حس که کسی صدای ما را نمی شنود و نمی توانیم به کسانی که باید صدای ما را بشنوند، در دولتی که فرندان ما را دستگیر کرده، نزدیک شویم."

سیندی بائر هم به بی بی سی فارسی گفت: "ما ول کن نیستیم و همچنان فشار خواهیم آورد تا فرزندانمان را آزاد کنند. از مردم هم می خواهیم نه تنها در آمریکا که در بقیه کشورها به ما بپیوندند، صدای ما را بشنوند و صدایشان را بلند کنند. این رفتار با فرزندان ما، غیرانسانی است. این بی عدالتی است و باید به آن پایان داده شود."

مادران این سه جوان آمریکایی می گویند دو ماه است که از فرزندانشان هیچ خبری ندارند. تنها ملاقات آنها با فرزندانشان حدود دو ماه پیش در ایران صورت گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.