گرد و غبار دوباره بعضی از شهرهای ایران را تعطیل کرد

افزایش گرد و غبار در هوای تهران
Image caption میزان گرد و غبار هوا به قدری بود که چندین بار به هوای تهران هم رسید

افزایش گرد و غبار معلق در هوا برای چندمین بار در یک ماه اخیر بعضی شهرهای ایران را تعطیل و زندگی عادی مردم را مختل کرد.

بر اساس گزارش ها، گرد و غبار روز پنجشنبه ۳۱ تیر ماه (۲۲ ژوئیه) هوای استان های ایلام، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، غرب فارس و جنوب کردستان را فرا گرفت.

این توده هوا از روز چهارشنبه از مرزهای غربی وارد ایران شده بود و روز پنجشنبه غلظت گرد و غبار به حدی رسید که ادارات دولتی و بانک های استان ایلام و شهر اهواز در استان خوزستان تعطیل شد.

فرودگاه های استان ایلام هم در اثر شدت گرد و غبار تعطیل و پرواز هواپیماها لغو شد.

مسئولان شهرهای آلوده در اطلاعیه هایی از شهروندان، به ویژه بیماران ریوی و تنفسی و افراد سالخورده و کودکان خواستند که حتی الامکان از خانه خارج نشوند، و اگر مجبور به این کار هستند از ماسک های تنفسی استفاده کنند.

هرچند بعضی از کارشناسان معتقدند استفاده از ماسک های معمولی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی شهروندان کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، اداره محیط زیست آبادان از اعلام میزان آلاینده های موجود در هوا منع شده و اعلام میزان ذرات گرد و خاک به ستاد بحران استانداری محول شده است.

به گزارش سازمان هواشناسی ایران، مرکز فعالیت این توده گرد و غبار در جنوب عراق است و پیش بینی می شود که از روز جمعه میزان گرد و غبار کمتر شود.

مسئولان هواشناسی ایران پیشتر هشدار داده بودند که پدیده گرد و غبار در ماه های تیر و مرداد به اوج خود خواهد رسید.

درسال های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهرها شده بود، اما در دوسال گذشته این پدیده شدید تر و وسیع تر بوده است.

پیش تر علی محمد نوریان، قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران در گفت و گو با تلویزیون این کشور گفته بود که وزارت امور خارجه برای ترغیب کشور های منطقه برای مقابله با این پدیده تلاش کرده است.

آقای نوریان همچنین از تماس های زیاد مسئولان دولت ایران با دولت عراق، در رابطه با این مسئله خبر داده بود و گفته بود که قرار است در شهریور ماه اجلاسی در تهران با حضور وزرای محیط زیست کشورهای منطقه برگزار شود.

به گفته کارشناسان، گسترش بیابان ها و بی توجهی به طرح های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی ها است اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست