ایران در هفته ای که گذشت؛ اول مرداد ۱۳۸۹

انفجارهای انتحاری در زاهدان
Image caption هفته گذشته دو انفجار انتحاری در مقابل مسجد جامع شیعیان در زاهدان دهها کشته و زخمی بر جای گذاشت

واکنش ها به دو انفجار انتحاری در زاهدان و انتشار گزارش هایی با زمینه های اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی، مهم ترین رخدادهای ایران در هفته گذشته را تشکیل می دادند.

"دست های پشت پرده" در حادثه زاهدان

در شامگاه پنجشنبه، ۲۴ تیر، دو انفجار انتحاری در مقابل مسجد جامع شیعیان در زاهدان،شماری کشته و زخمی برجای گذاشت.

مقامات محلی در استان سیستان و بلوچستان سه روز عزای عمومی اعلام کردند و مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در بیانیه ای از مردم اعم از شیعه و سنی خواست آرامش خود را حفظ کنند.

از ناآرامی های مقطعی، دستگیر شدن دست کم چهل نفر و بازگشت آرامش و استقرار امنیت هم گزارش هایی منتشر شد.

مسئولیت انفجارهای انتحاری در زاهدان را گروه جند الله برعهده گرفت. این گروه از چند سال پیش، در سیستان و بلوچستان شورشی مسلحانه علیه حکومت ایران را آغاز کرده است.

یک ماه پیش، وقتی عبدالمالک ریگی، رهبر سابق گروه جندالله، اعدام شد، این گروه اعلام کرد که انتقام کشته شدن او را خواهد گرفت. به دنبال انفجارهای انتحاری شامگاه پنجشنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با تروریستی توصیف کردن این حملات، عاملان آن را به شدت محکوم و با خانواده های کشته شدگان و زخمی های این حادثه ابراز همدردی کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم "قتل غیرنظامیان بی گناه را در محل عبادتشان" جرمی غیرقابل تحمل دانست و "همه اشکال تروریسم" را محکوم کرد.

کاترین اشتون، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حملات را "بزدلانه" خواند، آن را شدیدا محکوم کرد و به کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند تسلیت گفت.

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت: "بریتانیا این قساوت را به شدت محکوم می کند."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت گفت "در حالی که نیروهای ناتو و آمریکا به صورت مالی و تجهیزاتی از تروریست ها حمایت می کنند، رئیس جمهور آمریکا

پیام تسلیت می فرستد." او سپس در قزوین، انفجار بمب در زاهدان را ادامه قطعنامه شورای امنیت خواند و صدور قطعنامه را، اقدامی با "منطق گاوچرانی" توصیف کرد.

زهره الهیان، یکی از نمایندگان مجلس ایران هم مصاحبه هیلاری کلینتون و اعلام موضع آمریکا در محکومیت جنایات زاهدان را نوعی انحراف افکار عمومی از سوی آمریکا دانست.

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران گفت: "یک کار بسیار وحشیانه‌ای در سیستان و بلوچستان با پشت‌گرمی صورت گرفته و آمریکایی‌ها نمی‌توانند در این قضیه عذر بیاورند." او سپس در ژنو، انفجارهای انتحاری اخیر را ناشی از ساختار ناسالم قدرت در عرصه بین المللی دانست.

و سرانجام آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در پیامی به مناسبت هفتمین روز کشته شدن قربانیان این انفجارها، عاملان این حمله را افراد متعصب وهابی نامید که از سوی سازمان های جاسوسی بیگانه پشتیبانی می شوند.

او پیدایش و رشد تروریسم را زائیده سیاست آمریکا، بریتانیا و "مزدوران دولتی و غیر دولتی" آنها دانست و انفجارهای اخیر زاهدان را "توطئه" آمریکا، بریتانیا و اسرائیل خواند.

همزمان با متهم شدن غرب به داشتن دست های پنهان در پشت صحنه انفجارهای انتحاری، پاکستان نیز از گزند انتقادهای تند مقامات ایرانی در امان نماند.

ابتدا احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، برخورد با "اشراری که ناامنی ایجاد می کنند و به آن سوی مرز متواری می شوند" را حق ایران دانست و تلویحا از همسایگان شرقی ایران به دلیل عدم همکاری در برخورد با اشرار انتقاد کرد.

سپس علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران ضمن ابراز گله مندی از عدم برخورد پاکستان با کسانی که در خاک ایران ناامنی را دامن می زنند، گفت: "پاکستان نباید حیاط خلوت اشرار باشد."

هیات دولت ایران در جلسه شامگاه یکشنبه ۲۷ تیر از وزارت امور خارجه خواست به دولت پاکستان اعلام کند که باید در مورد حمله انتحاری اخیر پاسخگو باشد.

از سوی دیگر، در پی این انفجار ها، سه نماینده منطقه سیستان و بلوچستان در مجلس ایران در اعتراض به وضعیت امنیتی این استان استعفا دادند؛ اگر چه به توصیه رهبر ایران استعفانامه های خود را پس گرفتند.

روزنامه "جمهوری اسلامی" هم روز شنبه، ۲۶ تیر نوشت که در مورد زمان اعدام عبدالمالک ریگی به نقطه نظرات کارشناسان قضائی و امنیتی استان سیستان و بلوچستان توجه نشده است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از احزاب مخالف دولت، رشد تبعیض و احساس نابرابری را ریشه این حادثه دانست و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت با اشاره به این انفجارها گفت: "ریشه کن کردن تروریسم در گرو توسعه همراه با عدالت است ."

دو نامه انتقادآمیز

Image caption حسینیه دراویش گنابادی در شهر اصفهان به وسیله ماموران دولتی تخریب شد

روز یکشنبه ۲۷ تیر، متن نامه ای از محسن کدیور، پژوهشگر دینی و استاد مدعو دانشگاه دوک در کارولینای شمالی، خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان منتشر شد.

محسن کدیور در این نامه، سعی کرد نشان بدهد که آیت الله خامنه ای به مجلس خبرگان اجازه نظارت بر عملکرد شخص خود و نیز نهادهای زیر نظر رهبری را نداده است.

در بخشی از این نامه، به مستنداتی اشاره شده بود که نشان می داد حتی دفتر رهبر ایران، از مسئولان نهادهای زیر نظر رهبری خواسته است تا از حضور در مجلس خبرگان برای توضیح دادن در مورد عملکردشان خودداری کنند.

پیش تر نیز آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع فقید شیعه، آیت الله علی خامنه ای را، به "از دست دادن شرایط رهبری" متهم کرده بود.

اما نامه محسن کدیور به ویژه از این جهت اهمیت داشت که از مجلس خبرگان درخواست می کرد برای "عزل" آیت الله خامنه ای از رهبری ایران، اقدام کند.

دو روز بعد، در پایگاه خبری "مجذوبان نور"، سایت رسمی دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی نامه ای سرگشاده خطاب به رهبر ایران منتشر شد که در آن از نحوه برخورد با پیروان این

سلسله، تخریب حسینیه های دراویش، ممانعت از برگزاری مراسم آنها، اخراج دراویش از ادارات و مراکز فرهنگی، ضرب و شتم، بازداشت و محکومیت دراویش به تحمل حبس، شلاق و تبعید، انتقاد شده بود.

در این نامه آمده بود که اقدامات حکومت علیه دراویش، سازماندهی شده و دارای "فرماندهی واحد" است و عاملان آن، این قدرت را دارند که "بزرگان نظام" را سال ها از این برخوردها بی خبر بگذارند یا اطلاعات نادرست به آنها بدهند.

انتشار این نامه به ویژه از آن جهت اهمیت داشت که در آن از رهبر ایران سؤال شده بود: "وجه المصالحه قرار دادن امنیت و حیات اجتماعی بخشی از شهروندان مملکت، آن هم صرفا به دلایل اعتقادی، آیا عادلانه و به مصلحت کشور و منطبق با قانون اساسی است؟"

دو دیدار

Image caption مهدی کروبی از سخنان محمود احمدی نژاد درباره نظام تک حزبی انتقاد کرد و این تفکر را محکوم به فنا دانست

روز دوشنبه، ۲۸ تیر، سایت سحام نیوز، سخنان مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت را در دیدار با جمعی از دانشجویان شاهد و جمعی از نمایندگان ادوار مجلس منتشر کرد که گفته بود:

"سودای تک حزبی در ایران نه تنها محکوم به فناست بلکه ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران آن را نمی پذیرد."

پیش تر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفته بود: "نظام ما تنها یک حزب دارد و آن حزب ولایت است."

اظهارات آقای احمدی نژاد واکنش انتقاد آمیز شماری از شخصیت های سیاسی ایران را به دنبال داشت؛ آقای کروبی هم گفت: " "البته بوده اند افرادی که این سودا را در سر می پرورانده اند و

حتی آن را در رژیم گذشته به عنوان رستاخیز اعلام کردند اما این سودا و اندیشه را با خود به گور بردند."

دو روز بعد، سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به میر حسین موسوی، از رهبران مخالف دولت نوشت که او در دیدار با گروهی از استادان عضو انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه های ایران از

حمله سازمان یافته علیه علوم انسانی انتقاد کرده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران چندی پیش گفته بود: "مبنای علوم انسانی غرب که در دانشگاه های کشور بصورت ترجمه ای تدریس می شود، جهان بینی مادی و متعارض با مبانی قرآنی و دینی است."

از همان زمان بازنگری در محتوای درسی این رشته ها در دستور کار قرار گرفت و تعدادی از استادان دانشگاه ها از تدریس منع شده یا به صورت اجباری بازنشسته شدند.

اظهارات آقای موسوی به ویژه از آن جهت اهمیت داشت که او شرایط امروز ایران را از حیث تدریس علوم انسانی با وضعیت تدریس علوم اجتماعی در اتحاد جماهیر شوروی، مقایسه کرد و سرآغاز نگرش محدود کننده گستره تدریس علوم اجتماعی در آن کشور را از زمان استالین دانست.

فضای کسب و کار

Image caption هفته گذشته سپاه پاسداران از اجرای طرح توسعه بعضی از فازهای حوزه گازی پارس جنوبی کناره گیری کرد

در آغاز هفته ای که گذشت اعلام شد که قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء، وابسته به سپاه پاسداران ایران، از اجرای طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ حوزه گازی پارس جنوبی کناره گیری کرده و توسعه این میدان ها به کنسرسیوم دیگری واگذار شده است.

در روزهای میانی هفته، بانک مرکزی ایران گزارشی از وضعیت اقتصادی پائیز سال گذشته منتشر کرد که ادامه رکود بازار مسکن را در این مقطع زمانی نشان می داد.

بخش ساختمان یکی از موتورهای محرک اقتصاد ایران به حساب می آید و رکود در آن به معنی افزایش بیکاری است.

در گزارش سایت سحام نیوز از دیدار مهدی کروبی با جمعی از نمایندگان ادوار مجلس هم به "وضعیت نابسامان اقتصادی مردم" اشاره شد.

تازه های بهداشتی

روز دو شنبه ۲۸ تیر ماه، پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران از ابلاغ آیین نامه ای خبر داد که بر اساس آن استخدام افرادی که به دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی اعتیاد دارند، در کلیه ادارات دولتی ممنوع می شود.

مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در ایران ممنوع است؛ اما بنا به گفته مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، هرسال یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان سیگار در ایران دود می شود.

Image caption دولت ایران استخدام افراد سیگاری را ممنوع کرد

بنا بر این مصرف کنندگان دخانیات، در صد قابل توجهی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند و منع استخدام آنان در دستگاه دولت تازگی دارد.

از سوی دیگر در روزهای آغاز هفته اعلام شد که مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران از زنان باردار و کودکان خواسته آب شهری تهران را ننوشند.

او با استناد به گزارشی که وزارت نیرو تهیه کرده بود، میزان نیترات را در آب برخی از مناطق تهران بالاتر از حد مجاز دانست.

به گفته او آبی که نیترات آن زیادتر از حد مجاز است، سلامت کودک را به خطر می اندازد.

به دنبال آن، انوشیروان محسنی‌بندپی، نماینده مجلس ایران، در روزنامه آرمان نوشت زنگ خطر آلودگی آب تهران سالها پیش زده شد اما این زنگ خطر جدی گرفته نشد‌.

روز سه شنبه ۲۹ تیر، حسن تامینی لیچایی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران گفت که مجلس پس از شنیدن اظهارات مسئولان وزارتخانه های بهداشت و نیرو، نتیجه گرفته که فقط آب منطقه کوچکی از جنوب این شهر آلوده است.

به گفته او قرار شد در منطقه ای که آب آن آلوده است، آب معدنی رایگان توزیع شود.

همزمان روزنامه "تهران امروز" نوشت مدتی است خطی از "خبرهای آلوده" به راه افتاده و سر پایانی هم ندارد. گوشت آلوده، خون آلوده، برنج آلوده، میوه آلوده، هوای آلوده، اسباب‌بازی آلوده، نمک آلوده، سبزی آلوده، دام آلوده، چای آلوده، سیگار آلوده، داروی آلوده، بطری آلوده و... اکنون آب آلوده که البته خود حکایتی جدا دارد.

روزنامه جهان صنعت هم نوشت مجید نامجو و مرضیه وحید دستجردی دو وزیر کابینه دهم هستند که در اوج هماهنگی یکی از آنها می‌گوید نیترات آب تهران تحت کنترل است و دیگری زنان باردار را دقیقا به دلیل افزایش غیرمجاز میزان نیترات از خوردن آب لوله ‌کشی بر حذر می‌دارد.

Image caption موضوع آلودگی آب تهران از خبرهای هفته گذشته بود که اظهارات متفاوت مسئولین دولتی را به همراه داشت

روز بعد روزنامه مردم سالاری نوشت طبق بررسی های صورت گرفته ظرف های آب معدنی هم سرطان زا هستند و در طول زمان و در صورت نگهداری آب های معدنی در معرض تابش آفتاب، قسمتی از ترکیبات بطری ها وارد آب آنها می شوند که این نیز خود سرطان زاست.

آب تهران از رودخانه ها، سدها و منابع زیر زمینی تامین می شود و بعضی گزارش ها نشان می دهد که عمده آب های آلوده به نیترات مربوط به چاه هایی است که بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران را تامین می کنند.

بحث تحریم ها

سوای بحث هایی که در باره امور داخلی و خارجی جریان دارد، بحث تحریم ها نیز همچنان داغ است.

مقام های ایرانی تحریم های بین المللی علیه ایران را بی تاثیر خوانده اند، اما سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران، طی این هفته در گفت و گویی اختصاصی با بخش فارسی بی بی سی،گفت که تحریم ها در وضعیت کنونی اقتصاد ایران نقش دارد؛ اگر چه همه گرفتاری های اقتصادی این کشور ناشی از تحریم ها نیست.