انتقاد محمود احمدی نژاد از همتای روس خود

Image caption محمود احمدی نژاد گفت جزئیات 'سناریوی غرب' را اعلام خواهد کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از سخنان اخیر دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه درباره برنامه اتمی ایران انتقاد کرده و آن را بخشی از 'سناریوی' آمریکا علیه ایران دانسته است.

رئیس جمهوری ایران جمعه، یکم مرداد (۲۳ ژوئیه) در سخنرانی خود در جشنواره ملی جوان "دشمنان" ایران را متهم کرد که از طریق "جنگ روانی" تلاش می کنند ایران را تحت فشار قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، محمود احمدی نژاد گفت: "دشمنان یک طراحی جنگ روانی و شیطنت علیه جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند و با برخی نیز در داخل هماهنگ کرده‌اند که فضای سنگینی را به قول خودشان علیه ما در دنیا ایجاد کنند، ‌فشار بیاورند، فشار را به اوج برساند و در اوج این فشارها به یکی دو کشور خاورمیانه که دوست ما هستند با کمک صهیونیست‌ ها حمله نظامی بکنند تا به خیال خودشان یک توقف و ضعفی را در اراده ملت ایران ایجاد کنند."

او افزود: "این سناریویی است که رییس‌جمهور روسیه در جمع سفرای این کشور کلید زد که گفت ایران تا دو سال دیگر به بمب اتم دست پیدا می‌کند."

دیمیتری مدودف دوشنبه، ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) گفته بود که ایران به داشتن توانایی ساخت سلاح هسته ای نزدیک تر می شود.

آقای مدودف در دیدار با تعدادی از سفرای روسیه در کشورهای خارجی گفت: "ایران دارد به سمتی حرکت می کند که به داشتن توانایی لازم برای ساختن سلاح هسته ای نزدیک می شود."

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

رئیس جمهوری ایران روز جمعه از اظهارات آقای مدودف ابراز تاسف کرد اما گفت، ایران به حفظ و گسترش روابط با روسیه علاقمند است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) محمود احمدی نژاد همچنین گفت ایران قصد داشت در سال ۱۴۰۳ انسان به فضا بفرستد، اما در واکنش به تشدید تحریم های بین المللی، این کار را پنج سال به جلو انداخته و می خواهد آن را در سال ۱۳۹۸ انجام دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) چهارمین قطعنامه تحریم ایران را تصویب کرد و مجازت ها اقتصادی و نظامی بیشتری علیه این کشور در نظر گرفت.

آمریکا، کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز پس از اقدام شورای امنیت، تحریم های یک جانبه بیشتری را علیه ایران وضع کرده اند، اما بر ادامه مذاکره با تهران برای حل و فصل مناقشه اتمی تاکید دارند.

مطالب مرتبط