قرارداد یک میلیارد یورویی خط لوله گاز ایران-ترکیه امضا شد

خط لوله انتقال گاز
Image caption ایران می گوید خط لوله جدید تا سه سال دیگر به بهره برداری می رسد

وزارت نفت ایران خبر از امضای یک قرارداد یک میلیارد یورویی برای احداث خط لوله ۶۶۰ کیلومتری انتقال گاز ایران به ترکیه داده است.

به گزارش شانا (شبکه اطلاع رسانی نفت و گاز) وابسته وزارت نفت ایران، این قرارداد در جریان سفر اخیر مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران به ترکیه و توسط جواد اوجی، معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران و صدقی عیان، رئیس شرکت ترکیه ای ASB امضا شد.

مقام های ایران می گویند که این خط لوله ۵۶ اینچی، گاز طبیعی ایران را نه فقط به ترکیه می رساند، بلکه می تواند پس از پرداخت حق ترانزیت به آنکارا، بطور مستقیم به اروپا نیز صادر کند.

گفته می شود طرفیت این خط لوله روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب خواهد بود که حدود نیمی از آن در استان های غربی ایران مصرف خواهد شد و بقیه می تواند صادر شود.

ترکیه علاوه بر ایران، اخیرا مذاکراتی نیز با روسیه برای انتقال گاز روسیه به اروپا و نیز خاورمیانه داشته است.

جواد اوجی به شانا گفته است: "با احداث خط لوله جدید ایران-ترکیه طی سه سال آینده کشورمان امکان صادرات روزانه ۵۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب گاز به این کشور و اروپا را خواهد داشت."

او افزود که هزینه این پروژه ۹۸۰ میلیون یورو است که ۷۷ درصد آن را شرکت ترکیه ای و ۲۳ درصد بقیه را شرکت ملی گاز ایران تامین خواهد کرد.

جواد اوجی گفت که این خط لوله بین میاندوآب و بازرگان احداث می شود و "ادامه خط لوله ششم سراسری بوده که قرار است ۶۰ میلیون متر مکعب آن برای رفع نیاز گاز استان های در طول مسیر و مابقی برای صادرات مورد استفاده قرار گیرد."

این قرارداد در حالی منعقد می شود که رسانه های ایران روز چهارشنبه گزارش دادند که صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه به دلیل وقوع انفجار در خط لوله انتقال گاز قطع شد.

شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در نزدیکی مرز دو کشور در داخل خاک ترکیه منفجر شده و این انفجار انتقال گاز ایران به آن کشور را متوقف کرده است.

پروژه خط لوله گاز ایران و ترکیه نخست در سال ۲۰۰۸ و با هدف انتقال گاز ایران به اروپا امضا شد.

دولت ترکیه در ماه ژانویه گذشته موافقت کرد از طرح های روسیه برای احداث خطوط لوله بزرگ انتقال گاز از دریای سیاه به اروپا حمایت کند. آنکارا ابراز علاقه کرده است که خط لوله های بیشتری از خاک این کشور عبور کند و گاز روسیه را به خاورمیانه منتقل کند.

قرارداد اخیر بین ایران و ترکیه در حالی امضا می شود که شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا اخیرا تحریم های متعددی علیه ایران به دلیل خودداری تهران از توقف غنی سازی اورانیم وضع کرده اند.

برخی از این تحریم ها صنایع نفت و گاز ایران را هدف گرفته است.

مطالب مرتبط