گردهمایی فعالان حقوق بشر در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی

Image caption سکینه محمدی آشتیانی قبلا به سنگسار محکوم شده بود

گروه هایی از فعالان حقوق بشر قرار است امروز، شنبه، دوم مرداد (۲۴ ژوئیه) در سراسر جهان در اعتراض به قرار اعدام سکینه محمدی آشتیانی راهپیمایی کنند.

سکینه محمدی آشتیانی پیشتر به سنگسار محکوم شده بود اما در پی اعتراض های جهانی، دولت ایران اعلام کرد که او سنگسار نخواهد شد اما حکم اعدامش همچنان پابرجاست.

سکینه محمدی آشتیانی چهار سال قبل به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود.

اما مدتی بعد، در جریان محاکمه مردی که به قتل همسر خانم محمدی آشتیانی متهم بود، دادگاه دیگری پرونده اولیه او را در رابطه با حوادث پیش از قتل شوهرش مورد بررسی قرار داد و این بار او را به اتهام داشتن رابطه با یک مرد دیگر در زمان حیات شوهرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم سنگسار صادر کرد.

خانم محمدی آشتیانی این اتهام را رد کرده است.

وی که دو فرزند دارد، از چهار سال قبل در تبریز در زندان است.

سکینه محمدی آشتیانی همچنین به ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم به اجرا در آمده است.

مقام های استان آذربایجان شرقی ایران گفته اند حکم سنگسار او به طور موقت به حال تعلیق درآمده تا صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه ایران در مورد آن تصمیم گیری کند.

فعالان مدافع حقوق بشر هشدار داده اند که سکینه محمدی آشتیانی همچنان ممکن است اعدام شود. آنها امیدوارند که گردهمایی های امروز، مقام های ایرانی را برای آزاد کردن خانم محمد تحت فشار قرار دهد.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، دو هفته قبل در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی سنگسار را مطابق قانون اساسی دانست اما گفت حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی تحت بازنگری و تجدید نظر قرار دارد.

وی از روند محاکمه خانم محمدی آشتیانی دفاع و از واکنش های غرب به آن انتقاد کرد.

آقای لاریجانی تاکید کرد مجازات های سنگین از جمله سنگسار همچنان پیش از اجرا مورد بازنگری دقیق مقام های قضایی ایران قرار می گیرد.

پیش از تعلیق حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، مقام های چند کشور نسبت به این حکم اعتراض کرده بودند. از جمله، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، سنگسار را مجازاتی "قرون وسطایی" خوانده بود.

دولت نروژ نیز سفیر ایران در اسلو را احضار کرده بود.

یکی از نمایندگان ارشد کنگره آمریکا هم طی نامه ای از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا خواسته بود که در عرصه بین المللی برای جلوگیری از اعدام سکینه محمدی آشتیانی تلاش کند.

قوه قضائیه ایران برای توقف حکم سنگسار تحت فشار بوده اما منتقدین دولت ایران می گویند اجرای این حکم همچنان ادامه دارد.

سازمان عفو بین الملل گفته است طی چهار سال اخیر، دست کم شش نفر در ایران سنگسار شده اند. این گروه مدافع حقوق بشر می گوید در همین مدت، حکم سنگسار ۱۵ نفر دیگر لغو شده است.

مطالب مرتبط