ایران، کاردار بریتانیا را به وزارت خارجه فرا خواند

سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران
Image caption سفیر بریتانیا در ایران می گوید توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، لزوما نباید برنده و بازنده داشته باشد

وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به اظهارات سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران در مورد برنامه هسته ای ایران، کاردار بریتانیا را به این وزارتخانه احضار کرد.

وزارت خارجه ایران خاطرنشان ساخته که در غیاب آقای گس، کاردار سفارت بریتانیا به این وزارتخانه احضار شده است.

دلیل این احضار، مصاحبه اخیر سایمون گس با تلویزیون فارسی بی بی سی است که او در آن در باره مناقشه هسته ای ایران و اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران سخن گفته بود.

وزارت خارجه ایران گفته است اظهارات سفیر بریتانیا در این مصاحبه، غیر واقعی و نا متعارف بوده و خواهان آن شده که دولت بریتانیا در مورد این اظهارات توضیح دهد.

آقای گس در این مصاحبه گفته بود همه گرفتاری های اقتصادی ایران، ناشی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

سایمون گس به بی بی سی فارسی گفته بود آینده ایران در گرو توانمندی اقتصادی، ارتباط با دنیای خارج و همچنین، حل و فصل برنامه بحث انگیر هسته ای اش است.

او خاطرنشان کرده بود: "مهمترین مسئله این است که هزینه سرپیچی ایران از خواسته های جامعه بین المللی را باید بالا برد. آن وقت امیدواریم رهبران ایران به این نتیجه برسند که در ازای رسیدن به توافقی با جامعه جهانی، چه امتیازات و منافعی در انتظارشان است."

سفیر بریتانیا در ایران همچنین تاکید کرده بود که توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، لزوما نباید برنده و بازنده داشته باشد و در این مسئله هر دو طرف می توانند برنده باشند.

این مصاحبه با اعتراض برخی نمایندگان مجلس ایران رو به رو شد که خواهان واکنش وزارت خارجه این کشور شدند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری در ایران که با اعتراضات گسترده مخالفان دولت همراه بود، بارها دولت بریتانیا را متهم کرده اند که با دامن زدن به ناآرامی ها، بر علیه منافع ملی این کشور عمل کرده است.

این اتهامات علیه دولت بریتانیا تا جایی پیش رفت که حتی چند نفر از کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران برای مدتی بازداشت شدند.

در مقابل، مقامات بریتانیایی ضمن محکوم کردن خشونت های به کار رفته از سوی حکومت ایران در سرکوب معترضان، اعلام کردند که این کشور در ناآرامی های پس از انتخابات در ایران دخالتی نداشته است.

به رغم این موضوع، نمایندگان مجلس ایران بارها احتمال کاهش سطح روابط با بریتانیا را مطرح کرده اند.

طی سی سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد، روابط تهران و لندن تا کنون چند بار به سطح کاردار تنزل پیدا کرده است.

مطالب مرتبط