افزایش مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی در ایران

تصادف
Image caption آمارهای جدید نشان می دهد که بعد از چند سال دوباره آمار مرگ و میر تصادفات افزایش یافته است.

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده که در بهار امسال پنج هزار و ۸۲۶ نفر در تصادفات رانندگی کشته شده اند که نسبت به بهار سال گذشته بیشتر از هشت درصد رشد نشان می دهد.

بنابر این گزارش، تعداد مصدومان حوادث رانندگی نیز حدود ۸۳ هزار نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از حدود ۱۸ درصد رشد نشان می دهد.

گزارش سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که بیشترین تلفات ناشی از حوادث رانندگی مربوط به استان های تهران و فارس به ترتیب با ۵۹۳ نفر و ۵۰۷ نفر بوده است.

استانهای کهگیلویه و بویر احمد و ایلام کمترین میزان کشته ها را در حوادث رانندگی در بهار امسال داشته اند. در این مدت کهگیلویه و بویر احمد با ۳۷ کشته و ایلام با ۴۳ کشته در پائین ترین رده در میران استانها قرار داشته اند.

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی می گوید که ۶۰ درصد از کشته های حوادث رانندگی مربوط به جاده های بیرون شهری، بیشتر از ۲۴ درصد مربوط به جاده های درون شهری و نزدیک به ده درصد در جاده های روستایی است.

بنابر گزارش سازمان پزشکی قانونی، در حوادث رانندگی بهار امسال، بیشتر از ۷۸ درصد قربانیان مرد و بقیه زن بوده اند.

به گفته آقای شجاعی، نزدیک به نیمی از افراد در محل حادثه کشته شده و کمتر از ده درصد در حین انتقال به بیمارستان و بیشتر از ۴۰ درصد افراد نیز در بیمارستان جان خود را از دست داده اند.

بنابر گزارش پلیس ایران، در ده سال گذشته یعنی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته شده و بیشتر از دو میلیون نفر مصدوم شده اند.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و این کشور در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نیست اما برخی میزان آن را سالانه بیش از پنج هزار میلیارد تومان (بیش از ۵ میلیارد دلار) برآورد می کنند.

مطالب مرتبط