برزیل و ترکیه: ایران و ۵+۱ سریع تر دیدار کنند

احمد داود اوغلو و سلسو آموریم
Image caption وزرای خارجه ایران، ترکیه و برزیل در استانبول دیدار کردند

وزرای خارجه ترکیه وبرزیل در دیدار با منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، از ایران و کشورهای غربی خواستند دیدارها و گفتگوها در مورد برنامه هسته ای این کشور را هر چه سریع تر از سر بگیرند.

در پایان این دیدار سه جانبه که روز یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۸۹ (۲۵ ژوئیه ۲۰۱۰) در استانبول برگزار شد، احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت در این جلسه بر پای بندی به توافق تهران تاکید شد، اما در عین حال از ایران و کشورهای غربی خواسته شد هر چه سریع تر دیدارها و مذاکرات را از سر بگیرند.

آقای داود اوغلو مشخصا پیشنهاد کرد وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، درباره پرونده هسته ای ایران گفت وگو کنند.

آقای داود اوغلو تاکید کرد اگر دیدارها بین مقام های ایران و مسئولان گروه ۵+۱ یا گروه وین (آمریکا، فرانسه و روسیه) انجام نشود، هیچ کدام از این توافق ها تاثیری خواهند داشت.

قرار است ایران روز دوشنبه ۴ مرداد در نامه ای به سئوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره توافق تهران (توافق بین ایران، ترکیه و برزیل) برای تبادل سوخت هسته ای، پاسخ دهد.

همچنین قرار است روز دوشنبه ۴ مرداد اتحادیه اروپا تحریمهای بیشتری خارج از چارچوب شورای امنیت علیه ایران پیشنهاد کند.

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) سران برزیل و ترکیه به تهران سفر کردند تا برای گشایش بن بست موجود در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای غربی تلاش کنند.

آنها بعد از دیدار با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، بیانیه ای امضا کردند که از نظر آنها راهی بود برای ادامه مذاکرات هسته ای دو طرف و بیرون آمدن از بن بست.

اما این توافق نتوانست جلوی تصویب تحریم های بیشتر سازمان ملل علیه ایران را بگیرد.

وزرای خارجه ترکیه و برزیل در پایان دیدار روز یکشنبه خود با منوچهر متکی تاکید کردند که توافقنامه هایی مثل توافقنامه تهران راه حل نهایی نیستند و صرفا زمینه سازی برای گفتگوهای مستقیم بین ایران و گروه ۵+۱ هستند و تا آن گفتگوها انجام نشود، این توافقنامه ها تاثیری نخواهند داشت.

مطالب مرتبط