صدور و تایید احکام سنگین برای فعالان دانشجویی ایران

درگیری های پس از انتخابات
Image caption ایران در دوره پس از انتخابات شاهد اعتراضات گسترده دانشجویی بود

علی ملیحی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده و احکام زندان میلاد اسدی، پیمان عارف، مهدیه گلرو و مسعود باباپور، از فعالان دانشجویی، و امیرخسرو دلیرثانی، فعال سیاسی، در دادگاه تجدیدنظر قطعی شده است.

به گزارش ادوار نیوز، پایگاه اطلاع رسانی سازمان دانش آموختگان ایران، علی ملیحی، عضو شورای سیاستگذاری و مسئول روابط عمومی این سازمان، به حکم قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به چهار سال حبس تعزیری و پرداخت صد هزار تومان جزای نقدی محکوم شده است.

اتهام های آقای ملیحی، که از ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ در بازداشت است، اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است. آقای ملیحی همچنین به اتهام توهین به رئیس جمهور به پرداخت صد هزار تومان محکوم شده است.

همچنین شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران احکام نهایی تعدادی از متهمان حوادث بعد از انتخابات را صادر کرده است.

حکم میلاد اسدی، عضو شورای مرکزی و دبیر صنفی دفتر تحکیم وحدت که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به هفت سال حبس تعزیری و صد هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود، عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

میلاد اسدی که از ۸ آذر ۱۳۸۸ در بازداشت است، به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال حبس، به دلیل توهین به رهبری به دو سال حبس و به دلیل توهین به رئیس‌جمهور به صد هزار تومان جزای نقدی محکوم شده است.

خبرگزاری های حقوق بشری در ایران همچنین گزارش داده اند شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر با تخفیف چهار ماه از حکم مهدیه گلرو فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، او را به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

خانم گلرو که از ۱۲ آبان ۱۳۸۸ در زندان اوین در بازداشت است، پیش از این در پرونده دیگری به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که با توجه به این حکم جدید، این احتمال وجود دارد که حکم تعلیقی او نیز قطعی شود.

پیمان عارف، دیگر فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل است که حکم یک سال حبس تعزیری او در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

آقای عارف در دادگاه بدوی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی همچنین به محرومیت مادام العمر از فعالیت های مطبوعاتی محکوم شده بود که قاضی دادگاه تجدیدنظر مدت این محرومیت را به ۱۵ سال کاهش داد.

پیمان عارف در حال حاضر برای مداوای بیماری هایش در مرخصی و خارج از زندان است.

حکم مسعود باباپور، دانشجوی دانشگاه آزاد گرمسار هم که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تایید شد.

آقای باباپور از ۶ آذر ۱۳۸۸ در بازداشت است.

ارسلان ابدی، دانشجوی دانشگاه بین المللی قزوین، یکی دیگر از دانشجویانی است که حکم قطعی او در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر صادر شده است.

آقای ابدی در دادگاه بدوی به نه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود که این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

ارسلان ابدی از جمله کسانی که در تظاهرات روز عاشورا (۶ دی ۱۳۸۸) بازداشت شد و دادستان در کیفرخواست اولیه او را به محاربه متهم و برای او تقاضای اشد مجازات کرده بود.

حکم چهار سال حبس امیر خسرو دلیرثانی، عضو شورای مرکزی جنبش مسلمانان مبارز (به دبیرکلی حبیب الله پیمان) و عضو کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه، نیز در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده است.

آقای دلیرثانی در موج بازداشت های بعد از حوادث عاشورای گذشته دستگیر شد و کماکان در زندان اوین است.

مطالب مرتبط