سحرخیز خواهان پاسخگویی رهبر و رئیس جمهوری ایران شد

عیسی سحرخیز
Image caption عیسی سحرخیز یک سال پیش بازداشت شد

عیسی سحرخیز، روزنامه نگاری که از پس از انتخابات ایران همچنان در زندان به سر می برد، در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران، در قبال آنچه او از آن با عنوان "تخلفات علنی و مظالمی" نام می برد که علیه او و خانواده اش شده، خواهان پاسخگویی رهبر، رئیس جمهوری و دادستان کل ایران شده است.

در این نامه که در اختیار پایگاه خبررسانی جرس قرار گرفته او به صادق لاریجانی نوشته است که در جریان محاکمه اخیرش در 27 تیرماه "از آمران و عاملان ضرب و جرح و شكنجه منتهی به شكستگی استخوان سینه، پارگی تاندون شانه چپ و كبودی‌ها و جراحات دیگر اعضای بدن" اش شكایت كتبی كرده است.

در ادامه این نامه آمده است: "آقای محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات؛ محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت؛ و ...، رهبری جمهوری اسلامی. افرادی که به‌عنوان آمران و عاملان، یا كسانی كه طی یك ‌سال گذشته در برابر این تخلفات علنی و مظالمی كه علیه من و خانواده‌ام انجام شده، سكوت توأم با رضا كرده‌اند، ازجمله «متشاكیان عنهم» بوده‌اند."

آقای سحرخیز نوشته است: "آقای محسنی اژه‌ای در رأس افرادی قرار دارد که اينجانب عليه آنان شکايت کرده‌ام، چون مأموران تحت امر ايشان، مرا در زمان دستگيری زير ضربات مشت و لگد گرفته و شکنجه کرده‌اند. به‌گونه‌ای که در جريان اين برخورد خشن، اصل ۳۸ قانون اساسی، ماده ۵۷۸ قانون مجازات اسلامی، و ماده ۵ اعلاميه قوق بشر نقض شده است."

او نوشته است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به عنوان مسئول مستقیم غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر سابق اطلاعات در زمان "وقوع جرم" و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران باید در قبال اعمال افراد تحت امر او و "تخلفات گسترده" آنها پاسخگو باشند.

آقای سحرخیز در پایان نامه اش نوشته است: "اگر طی یك ‌ماه از تاریخ انتشار نامه، مقدمات تشكیل دادگاه علیه افراد فوق به‌عمل نیاید، این حق را برای خود محفوظ می‌دانم كه از طریق خانم شیرین عبادی، وكیل خود، در مراجع قضایی جهان و مجامع بین‌المللی پرونده‌ای علیه نامبردگان گشوده، و مسئله را به‌گونه‌ای دیگر پیگیری نمایم."

عیسی سحرخیز، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، تیرماه گذشته در پی انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می برد.

مقام های قضایی ایران اتهام توهین به رهبر و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی را علیه او مطرح کرده اند.

اما به گفته نسرین ستوده، یکی دیگر از وکلای آقای سحرخیز، او در ماه اسفند گذشته از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شد.

آقای سحرخیز هفته گذشته در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب تهران حاضر شد که به گفته وکیلش، او را با دستبند و پابند به دادگاه آوردند.

خانم ستوده به بخش فارسی بی بی سی گفت که در این خصوص علیه ماموران و مقام هایی که به آقای سحر خیز پابند زده بودند، به دادگاه "اعلام جرم" کرده است.

مطالب مرتبط