رئیس سابق سیا: احتمال دستیابی ایران به بمب اتمی و حمله به این کشور بیشتر شده

مایکل هایدن
Image caption رئیس پیشین سیا می گوید گزینه نظامی بدترین راه حل نیست

یک مقام سابق سیا از پیشرفت ایران به سوی دستیابی به تسلیحات اتمی و افزایش احتمال عملیات نظامی علیه تاسیسات هسته ای این کشور سخن گفته است.

مایکل هایدن رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان که روز یکشنبه پخش شد گفته است که با بی نتیجه ماندن همه تلاش های واشنگتن برای وادار کردن ایران از ادامه برنامه های اتمی خود، توسل به گزینه نظامی علیه ایران "ناگزیر" به نظر می رسد.

ژنرال هایدن، که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش رئیس سازمان سیا بود، در این مصاحبه گفته است که ایران بدون توجه به تلاش های آمریکا برای توقف برنامه های اتمی آن کشور، به این برنامه ها ادامه می دهد.

وی گفت"ما مذاکره می کنیم، آنها به مسیر خود ادامه می دهند. ما رای به تحریم می دهیم، آنها به مسیر خود ادامه می دهند. ما سعی می کنیم آنها را باز داریم، آنها به مسیر خود ادامه می دهند."

رئیس سابق سیا گفت با ادامه این روند بنظر می رسد حمله نظامی به ایران محتمل تر شده و قابل توجیه هم باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که هفته پیش بیش از ۴۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را امضا کرده اند که در صورت عدم تغییر موضع اتمی دولت ایران، از حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی حمایت به عمل می آید.

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل متحد یک رشته تنبیه های بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته و علاوه بر این تحریم ها، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا هم تحریم های یکجانبه ای را علیه برنامه اتمی، صنایع نفت و گاز و بانک های ایران اعمال کردند.

این فشارها در واکنش به خودداری ایران از غنی سازی اورانیم اعمال می شود اما دولت جمهوری اسلامی با رد اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، تاکید کرده است که غنی سازی را حق خود می داند و هرگز آن را متوقف نمی کند.

مایکل هایدن پیش بینی کرد ایران برنامه اتمی خود را تا آستانه دستیابی به سلاح اتمی پیش ببرد و پیش از برداشتن گام آخر متوقف کند.

او در عین حال گفت توانایی هسته ای ایران عملا تفاوتی با دستیابی این کشور به سلاح اتمی ندارد.

ژنرال هایدن گفت هنگام تصدی سمت های دولتی، استفاده از گزینه نظامی علیه ایران در انتهای فهرست گزینه ها قرار داشت، اما اکنون به نظر می رسد که نامطلوب ترین راه حل محسوب نشود.

در قطعنامه اخیر تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا تاکید شد اگر هیچ راه صلح آمیزی "در طی مدت زمانی قابل قبول" برای مقابله خطر "فوری" ایران علیه موجودیت اسرائیل پیدا نشود، اسرائیل می تواند از هر وسیله ای حتی نیروی نظامی علیه ایران استفاده کند.

در پی پخش متن مصاحبه سی ان ان، خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از "یک سخنگوی" مایکل هایدن تعبیری را که از اظهارات او به عمل آمده بود نادرست توصیف کرد.

این سخنگو گفت که منظور رئیس سابق سیا از "ناگزیر" بودن نتیجه روندهای فعلی، قطعی بودن دستیابی ایران به تسلیحات اتمی یا امکان ساخت این تسلیحات بوده است و نه اقدام نظامی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی.

مطالب مرتبط