واکنش ایران به تحریم های تازه اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا
Image caption چند ساعت پس از تصویب تحریم های تازه اتحادیه اروپا، ایران در نامه ای اعلام کرد که آماده ادامه مذاکره است

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تحریم های جدید اتحادیه اروپا را بی اثر خواند و تاکید کرد که این مساله فقط به پیچیده تر شدن شرایط کمک خواهد کرد.

آقای مهمان پرست روز دوشنبه ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که تحریم ها ابزار موثری برای احقاق حقوق ملت ها نیست و "تنها به پیچیده تر کردن شرایط و دور شدن از نقاط تفاهم کمک می کند."

او این تحریم ها را فاقد مبنای حقوقی دانست.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه ۲۶ ژوئیه در مقر این اتحادیه در شهر بروکسل تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب کردند.

این تحریم ها در واکنش به برنامه هسته ای ایران است و گفته می شود شدید ترین تحریم هایی است که اتحادیه اروپا علیه یک کشور خارجی اعمال کرده است.

منع سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران و محدودیت های بیشتر برای سپاه پاسداران و بانک های ایران و بازرسی برخی کشتی هایی که مقصدشان ایران است از جمله این تحریم هاست.

دولت کانادا نیز به طور جداگانه تحریم های تازه ای را علیه ایران تصویب کرد که بیشتر به صنعت نفت ایران و پالایش نفت خام و گاز طبیعی مایع مربوط می شود.

از سوی دیگر مسعود کاظمی وزیر نفت ایران هم این تحریم ها را بی اثر خواند و گفت که شرکت های نفتی اروپایی در صنعت نفت ایران هیچ حضوری نداشته اند.

او تاکید کرد که این تحریم ها باعث کاهش تولید نفت ایران نخواهد شد.

آقای کاظمی به توسعه میادین نفتی و گازی ایران اشاره کرد و گفت: "صد درصد میادین نفت و گاز ایران توسط شرکت های ایرانی در دست بهره برداری است."

آمادگی ایران برای مذاکره بدون شرط

ساعاتی پس از اعلام خبر تصویب تحریم های تازه، ایران در نامه ای آمادگی اش را برای شرکت بدون شرط در مذاکرات برای تبادل سوخت اعلام کرد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای از تحویل نامه ایران، به یوکیا آمانو، مدیرکل این آژانس خبر داد.

به گفته آقای سلطانیه این نامه که پاسخ ایران به گروه وین و درباره تامین سوخت رآکتور تهران است.

آقای سلطانیه درباره متن نامه به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "ما در این نامه اعلام کرده ایم که به محض اعلام آمادگی طرفین دیگر، ایران برای شرکت در مذاکرات و جلسات آمادگی کامل دارد."

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از اعلام آمادگی ایران برای مذاکره درباره تبادل سوخت هسته ای گفت: "لازم است که ما بیشتر از جزئیات (این مساله) بدانیم."

پیش تر سران برزیل و ترکیه به تهران سفر کردند تا برای گشایش بن بست موجود در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای غربی تلاش کنند.

آنها پس از دیدار با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بیانیه ای امضا کردند که از نظر آنها راهی بود برای ادامه مذاکرات هسته ای دو طرف و بیرون آمدن از بن بست.

اما این توافق هم نتوانست جلوی تصویب تحریم های بیشتر شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را بگیرد.

مطالب مرتبط