اعتراض برخی نمایندگان مجلس به بازنشستگی 'تبعیض آمیز' اساتید دانشگاه ها

دانشگاه تهران
Image caption مخالفان دولت ایران بازنشستگی اساتید را سیاسی می دانند، اما مسئولین دانشگاه ها این موضوع را رد کرده اند

دو عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران با انتقاد از"موج جدید بازنشستگی اساتید"، این مساله را تبعیض آمیز و ظلمی به طبقه علمی و دانشگاهی این کشور دانستند.

اسفندیار اختیاری، نماینده مجلس ایران روز دوشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که بازنشستگی زودتر از موعد اساتید دانشگاه ظلم به طبقه علمی و دانشگاهی ایران است.

او با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه از گروه هایی هستند که با افزایش سن، میزان تجربه و مهارت آنها بیشتر می شود، گفت بازنشستگی به هر عنوان و هر بهانه ای از دیدگاه علمی قابل تایید نیست.

آقای اختیاری، از نگاه به اساتید دانشگاه به عنوان "نیروی یدی" انتقاد کرد و گفت که آنها نیروهای فکری هستند.

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، خبرهای متعددی از فشار بر دانشگاه ها و بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه منتشر شده است. مخالفان دولت، انگیزه بسیاری از این فشارها و بازنشستگی ها را سیاسی می دانند، اما مقامات دولتی رسیدن به سن بازنشستگی را علت این موضوع عنوان کرده بودند و به تازگی نیز موضوع "رکود علمی و کم کاری" مطرح شده است.

سعدالله نصیری از دیگر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران یک روز پیش به ایلنا گفته بود که در حال حاضر رکود علمی بهانه جدیدی از سوی وزارت علوم، برای بازنشستگی تبعیض آمیز اساتید است.

او گفت که اگر قرار است اساتید بر اساس رکود علمی، بازنشسته شوند، باید تعداد زیادی از اساتید کشور بازنشسته شوند.

آقای نصیری روند کنونی بازنشستگی اساتید در ایران را تیعیض امیز دانست و گفت: "آنچه که در حال حاضر مشاهده می کنیم این است که اساتیدی که به شکلی به قول وزیر علوم سکولار باشند و یا نگرش های فکری و سیاست های دولت مخالفت و دگر اندیشی داشته باشند، بازنشسته می شوند."

او تاکید کرد که این مساله بارها در کمیسیون آموزش مجلس مورد بحث قرار گرفته و نظر اکثر اعضا بر این بوده است که اساتید با نگاه سلیقه ای و به شکل تبعیض آمیز بازنشسته می شوند.

کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران چندی پیش به روسای دانشگاه ها گفته بود: "شما حق ندارید کسی را در دانشگاه ها جذب کنید که در مسیر التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی حرکت نمی کند. ... شفاف و واضح می گویم افرادی مورد نیاز ما در دانشگاه ها هستند که التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه داشته باشند."

پیش تر، آقای دانشجو از اجرای طرحی به نام "آمایش آموزش عالی" خبر داده بود.

بر اساس این طرح و بر خلاف گذشته که دانشگاه ها مستقیما اعضای هیئت علمی خود را انتخاب می کردند اکنون متقاضیان باید نخست از فیلتر وزارت علوم بگذرند و پس از آن توسط دانشگاه ها انتخاب و جذب شوند.

مقامات دولت ایران بارهاگفته اند که مانع از فعالیت اساتیدی می شوند که مروج سکولاریسم و مخالف ولایت فقیه هستند.

این حساسیت ها در رشته های علوم انسانی که به گفته مقام های ایران فرهنگ غربی و ضداسلامی را در ایران اشاعه می دهد بیشتر اعمال شده است.

چندی پیش صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران به بی بی سی فارسی گفته بود که تعداد قابل توجهی از اساتیدی که بازنشسته شده اند، به درخواست خودشان و آنهم به دلیل افزایش امتیازات و مزایای بازنشستگی اعضای هیات علمی دانشگاه ها بوده است.

او افزوده بود: "اما متاسفانه در دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تربیت مدرس ما شاهد کنار گذاشتن استادان به دلایل سیاسی بوده ایم."

همچنین در حال حاضر تعدادی از استادان دانشگاه های ایران در زندان هستند و یا در بیرون زندان در انتظار صدور حکم دادگاه به سر می برند.

مطالب مرتبط