سلمان رشدی کتاب 'سال‌ های فتوا' را منتشر خواهد کرد

سلمان رشدی
Image caption بسیاری سلمان رشدی را نماد رویارویی ایران و غرب در دهه ۹۰ می دانند

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی ‌تبار، قصد دارد که با انتشار کتابی ماجرای سال هایی که به سبب فتوای قتلش از سوی آیت الله خمینی بطور مخفی زندگی کرده بود را بیان کند.

سلمان رشدی در مراسمی که به ابتکار مجله بریتانیایی "گرانتا" برگزار شد، تائید کرد که در حال نوشتن کتابی به عنوان "سال‌ های فتوا" است که در آن احساسات و تجربیات خود را درباره فتوای قتلی که آیت‌الله خمینی علیه او صادر کرد، بازگو خواهد کرد.

او همچنین گفت که در ۲۰ سال گذشته مطالب نادرست بسیاری درباره زندگی مخفیانه او به سر زبان ها افتاده است. صدها مقاله و حداقل شش کتاب درباره ماجرای فتوای قتل منتشر شده است.

آقای رشدی گفت پیش از این قصد نداشت درباره این ماجرا مطلبی منتشر کند، اما اینک که از ماجرا مدت زیادی گذشته، مایل است خود را از "این اراجیف" خلاص کند.

او گفت کتاب آینده او به نام "سال های فتوای قتل" کل ماجرا را در قالب یک رمان مستند بیان خواهد کرد. او یادآور شد که درباره وقایع و تجارب گوناگون زندگی مخفی خود به تفصیل و با جزئیات توضیح داده است.

فتوای جنجالی

پس از آن که سلمان رشدی کتاب "آیات شیطانی" را منتشر کرد، آیت‌الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی، در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ (برابر ۱۴ فوریه ۱۹۸۹) طی فتوایی حکم قتل او را صادر کرد، زیرا اعتقاد داشت که رشدی در کتاب خود به پیامبر اسلام توهین کرده است.

به دنبال صدور فتوای قتل، سلمان رشدی زندگی مخفیانه در پیش گرفت و در انظار عمومی ظاهر نشد.

در فتوای آیت‌الله خمینی ذکر شده بود کسانی که در پخش و انتشار کتاب "آیات شیطانی" مشارکت کنند نیز در جرم نویسنده شریک هستند. دولت ایران برای اجرا کننده فتوای قتل جایزه نقدی تعیین کرد.

سه مترجم "آیات شیطانی" در کشورهای گوناگون مورد حمله قرار گرفتند و یکی از آنها، مترجم ژاپنی کتاب، به قتل رسید.

در کشورهای مختلف تظاهراتی علیه سلمان رشدی به پا شد و در بسیاری از تجمعات نسخه‌های کتاب "آیات شیطانی" توسط مسلمانان افراطی سوزانده شد.

پس از صدور فتوای قتل، سلمان رشدی مجبور شد دهها بار مخفیگاه خود را تغییر دهد.

او در سالهای اخیر با آزادی بیشتری حرکت می‌کند، اما هنوز هم اقدامات شدید امنیتی برای حفاظت از جان او به عمل می‌آید.

سلمان رشدی از مهمترین نویسندگان نسل نوی دنیای انگلیسی ‌زبان شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۸۱ به خاطر رمان "بچه‌های نیمه‌شب" جایزه بوکر، مهمترین جایزه‌ ادبی بریتانیا را دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۷ ملکه ‌الیزابت دوم به پاس خدمات سلمان رشدی به ادبیات انگلیسی، به او لقب شوالیه بخشید. مسلمانان متعصب به این اقدام ملکه بریتانیا واکنشی خشم‌آلود نشان دادند.

از سلمان رشدی دو رمان "شرم" و "بچه‌های نیمه شب" به ترجمه مهدی سحابی به زبان فارسی منتشر شده است.

دولت ایران اعلام کرده است که پس از گذشت بیش از ۲۰ سال، فتوای قتل سلمان رشدی همچنان معتبر است.