ایران: حبس خانگی خبرنگار صدا و سیما در ایتالیا لغو شد

پلیس ایتالیا
Image caption پلیس ایتالیا دو شهروند ایران را به دست داشتن در قاچاق اسلحه متهم کرده است

خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که مقام های قضایی ایتالیا حکم بازداشت خانگی حمید معصومی نژاد، خبرنگار تلویزیون ایران را لغو کرده اند.

این خبرگزاری ها به نقل از محمدعلی حسینی، سفیر ایران در ایتالیا نوشته اند که به دنبال پیگیری های مقام های جمهوری اسلامی، دادستانی شهر میلان حکم بازداشت خانگی آقای معصومی نژاد را لغو کرد.

مقام های قضایی ایتالیا اسفند گذشته حمید معصومی نژاد و یک ایرانی دیگر که دولت ایران او را علی دمیرچی لو معرفی می کند را در کنار پنج ایتالیایی، در شهر تورین به اتهام قاچاق اسلحه برای ایران دستگیر کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، حمید معصومی نژاد را خبرنگار آزاد واحد مرکزی خبر سازمان صدا و سیما توصیف می کند.

به گفته مقام های ایتالیایی، هدف متهمان این پرونده که تاریخ فعالیت آنها حداقل به سال ۲۰۰۷ می رسید، ارسال سلاح از طریق کشورهای ثالث از جمله امارات متحده عربی و رومانی به ایران بود.

مقام های دولت ایران این اتهام را بی اساس می دانند.

خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش داده است که بر اساس تصمیم جدید دادستانی میلان، حمید معصومی نژاد اجازه انجام فعالیت های کاری و روزمره را خواهد داشت، اما بدون اطلاع مقام های قضایی اجازه خروج از ایتالیا را ندارد.

ایسنا از قول سفیر ایران می نویسد: "هر چند حکم امروز به معنای بسته شدن پرونده خبرنگار صدا و سیما در ایتالیا نمی باشد، اما گامی مثبت در پایان گرفتن این ماجرا به شمار می آید."

آقای حسینی در اردیبهشت امسال اعلام کرد که وضعیت حمید معصومی نژاد و علی دمیرچی لو به حبس خانگی تبدیل شده و آقای معصومی نژاد اجازه دارد که در محل کارش حاضر شود و "کارحرفه ای خود یعنی خبرنگاری" را انجام دهد.

در زمان بازداشت آقای معصومی نژاد، یک مقام پلیس ایتالیا درباره متهمان گفته بود که آنها پس از دریافت سفارش از ایران به خرید سلاح از اروپا و عمدتا آلمان، مبادرت می کردند و "با استفاده از سایر کمپانی ها" برای ردپوشانی از طریق کشورهای ثالث مانند بریتانیا، سوئیس و رومانی به ایران می فرستادند.

در پی طرح این اتهام، دولت ایران سفیر ایتالیا در تهران را به وزارت امور خارجه فراخواند تا رسما به ایتالیا اعتراض کند و خواهان آزادی آن دو ایرانی شود.

مطالب مرتبط