احمدی نژاد: آغاز دوباره گفتگو های هسته ای، مشروط خواهد بود

پرچم اتحادیه اروپا
Image caption وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه دیروز در بروکسل با اعمال تحریم های جدید علیه ایران موافقت کردند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران،آغاز دوباره مذاکرات با کشورهای غربی بر سر برنامه هسته ای این کشور را مشروط دانست.

آقای احمدی نژاد که روز سه شنبه پنجم مرداد (۲۷ ژوئیه) و در یک مصاحبه تلویزیونی سخن می گفت با تکرار شروط خود گفت که ایران به مذاکرات خود با گروه ۱+۵ در حالی ادامه خواهد داد که کشورهای جدیدی نیز به این گروه مذاکره کننده افزوده شوند و همزمان کشورهای غربی حسن نیت خود را برای ادامه این مذاکرات نشان داده و دیدگاه خود را درباره برنامه های هسته ای اسرائیل اعلام کنند.

اظهارات جدید آقای احمدی نژاد در حالی مطرح می شود که تنها یک روز پیش (دوشنبه چهارم مرداد) نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد از آمادگی این کشور برای آغاز بدون شرط مذاکرات هسته ای خبر داده بود.

این نامه رسمی که توسط علی اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای به یوکیا آمانو، مدیر کل این آژانس داده شد، همزمان با تصویب تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه برنامه های هسته ای ایران صورت گرفت که از آنها به عنوان سخت ترین تحریم های وضع شده توسط اتحادیه اروپا علیه یک کشور یاد می شود.

اما سخنان امروز رئیس جمهوری ایران با تکرار مواضع قبلی خود درباره این مذاکرات همراه است که طی آن آقای احمدی نژاد از به تاخیر انداختن مذاکرات هسته ای دست کم تا اواسط ماه اوت (مرداد) به عنوان ابزاری برای "تنبیه" غرب یاد کرده و خواستار افزایش کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات شده بود.

او همچنین دستیابی به هرگونه موفقیت در این مذاکرات را مشروط به اعلام نظر کشورهای مذاکره کننده درباره برنامه های هسته ای اسرائیل دانسته بود.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه دیروز (۲۶ ژوئیه - چهارم مرداد) در بروکسل (پایتخت بلژیک) با اعمال تحریم های جدید علیه ایران موافقت کردند.

منع سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران و تدابیری که به سپاه پاسداران ارتباط پیدا می کند، از جمله این تحریم هاست.

در چارچوب این تحریم ها همچنین کشتی هایی که به ایران می روند و ظن آن می رود محموله آنها کالاهای غیرقانونی باشد ، بازرسی خواهند شد.

اتخاذ این تدابیر یک ماه پس از تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران صورت می گیرد.

انتقاد به تحریم های جدید اتحادیه اوپا علیه ایران

همزمان با اعلام رسمی تصمیم اتحادیه اروپا درباره وضع تحریم های جدید علیه ایران، کشورهای روسیه، چین، هند، برزیل و ترکیه به وضع این تحریم ها واکنش نشان دادند.

در تازه ترین واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته ای ایران، وزیر امور خارجه برزیل، روز سه شنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) از این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرد.

ایران همواره بر صلح امیز بودن برنامه های هسته ای خود تاکید کرده است

سلسو آموریم، وزیر امورخارجه برزیل که در حاشیه دیدار خود از اسرائیل با بی بی سی سخن می گفت، اعلام کرد که کشورش از تحریم های جدید اروپا که او آنها را "تحریم های یکطرفه" خواند، پیروی نمی کند اما به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد در این رابطه پایبند خواهد بود.

طی ماه های گذشته برزیل به همراه ترکیه نقش بسزایی در تشویق ایران برای بازگشت به مذاکرات هسته ای و تبادل اورانیوم برای تامین سوخت هسته ای رآکتور تهران داشته است. این تلاش ها به تصویب بیانیه تهران در اواخر فصل بهار امسال انجامید که طی آن ایران با انتقال بیش از یک هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده خود به خاک ترکیه در برابر دریافت سوخت اتمی برای رآکتور هسته ای تهران موافقت کرده بود.

برزیل و ترکیه که از اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز هستند، در جریان رای گیری به دور جدید تحریم های این شورا علیه برنامه هسته ای ایران، رای منفی دادند اما اعلام کردند که به تصویب این تحریم ها که تصمیمی بین المللی است، احترام خواهند گذاشت.

روسیه، از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هم در واکنش به تحریم های جدید از این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با "غیر قابل قبول" خواندن تصمیم اتحادیه اروپا درباره وضع تحریم های جدید علیه ایران گفت که چنین اقداماتی تنها به بغرنج تر شدن وضعیت می انجامد و از احتمال همکاری ایران با غرب بر سر برنامه های هسته ای این کشور می کاهد.

هند، از دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل هم در واکنشی مشابه از تحریم های جدید اتحادیه اروپا انتقاد کرده است و همزمان ترکیه نیز اعلام کرده است که کشورش در روابط اقتصادی خود با ایران تنها به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد وفادار خواهد ماند و تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا را در مناسبات اقتصادی خود با ایران دخالت نخواهد داد.

ایران همواره از صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود دفاع کرده و ادعای غرب مبنی بر تلاش این کشور برای استفاده از برنامه های هسته ای با مقاصد نظامی را رد کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست