ایران: نیروگاه بوشهر شهریور راه اندازی می شود

نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption پیش تر روس اتم از راه اندازی نیروگاه بوشهر در تابستان امسال خبر داده بود

مجید نامجو، وزیر نیروی ایران اعلام کرده است که نیروگاه اتمی بوشهر از شهریور ماه به صورت پلکانی وارد مدار خواهد شد و یک هزار مگاوات برق تولید خواهد کرد.

آقای نامجو روز سه شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه)، یک روز پس از تصویب تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران گفت که زیر ساخت های لازم آماده شده است و نیروگاه اتمی بوشهر از شهریور ماه به صورت مرحله ای وارد مدار خواهد شد.

روسیه بیش از پانزده سال است مشغول احداث نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر است و تاریخ راه اندازی این نیروگاه چندین بار عقب افتاده است.

روسیه در قرارداد اولیه خود متعهد شده بود که این نیروگاه را در دهه نود میلادی تکمیل و راه اندازی کند.

از سوی دیگر سرگئی کریئنکو، رئیس روس اتم، شرکت دولتی انرژی هسته ای روسیه، که پیمانکار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر است از راه اندازی این نیروگاه در اواخر ماه اوت (شهریور ماه) خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، آقای کرینکو، روز سه شنبه تاکید کرد تحریم های تازه اتحادیه اروپا تاثیری بر روند ساخت و راه اندازی نیروگاه بوشهر نخواهد داشت.

او گفت که پروژه ساخت نیروگاه بوشهر مشمول تحریم های بین المللی علیه ایران نشده و هرگز نیز نخواهد شد.

به گفته آقای کرینکو، تحریم ها باید پیام درستی را برساند و این واقعیت که نیروگاه بوشهر شامل تحریم ها نمی شود، یک پیام درست است.

او گفت که کل جامعه جهانی بر سر اینکه استفاده از انرژی هسته ای در نیروگاه اتمی بوشهر حتی از نظر تئوری هم نمی تواند تهدیدی به حساب آید و در مواردی غیر از انرژی صلح آمیز استفاده شود، توافق دارند.

مقامات ایرانی سال گذشته اعلام کردند که این نیروگاه تا پائیز فعالیت خود را آغاز می کند اما با فرا رسیدن موعد مورد نظر، این وعده عملی نشد.

مقامات روسی دلیل تعویق راه اندازی نیروگاه بوشهر را لزوم انجام آزمایش های فنی عنوان کرده بودند.

روسیه پیش از این از سال ۲۰۱۰ به عنوان سال راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر یاد کرده بود که با انتقاد آمریکا رو به رو شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا راه اندازی نیروگاه بوشهر را پیش از دریافت ضمانت های لازم زودهنگام دانسته بود.

آمریکا نگران دستیابی ایران به فناوری تولید تسلیحات اتمی است و بر تلاش خود برای تشدید تحریم ها علیه این کشور به خاطر عدم توقف غنی سازی اورانیوم افزوده است.

ایران همواره برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و ادعای آمریکا و سایر کشورهای غربی را رد می کند.

مطالب مرتبط