پرداخت جایزه یک میلیون تومانی دولت ایران به نوزادان آغاز شد

محمود احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد علیرغم مخالفت کارشناسان به اجرای سیاست های افزایش جمعیت خود ادامه می دهد

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) همزمان با سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان به دوازده نفر از والدین نوزادان به دنیا آمده در سال ۱۳۸۹، اسناد مربوط به "صندوق آتیه مهر رضا" را هدیه کرد.

در طرح "صندوق آتیه" به فرزندانی که در سال ۸۹ و بعد از آن به دنیا آمده باشند، مبلغ یک میلیون تومان و پس از آن سالانه صد هزار تومان داده خواهد شد.

آقای احمدی نژاد در این مراسم رحمت ها و برکات خداوند را بی نهایت دانست و گفت:"کسانی که بحث های کنترل جمعیت و شعار دو بچه کافی است را مطرح می کنند، افرادی هستند که در محدوده دنیای مادی فکر کرده و تصمیم می گیرند".

رئیس جمهور ایران با بیان این که کسانی که درباره کنترل جمعیت سخن می گویند خود را جای خدا نشانده اند؛ در حالی که خداوند می فرماید اگر فقر و تنگدستی هم دارید، ازدواج کنید، ابراز امیدواری کرد که نوزادان ایرانی جزو یاران با وفای امام دوازدهم شیعیان باشند.

در همین مراسم محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال ایران، با بیان این که از ابتدای سال ۱۳۸۹ تا کنون۴۴۱ هزار نفر کودک در ایران به دنیا آمده اند، گفت:" اجرای طرح پیشنهادی ریاست جمهوری بر عهده بانک ملی ایران و سازمان ثبت احوال است."

پیش از این و در سفر به استان آذربایجان غربی آقای احمدی نژاد با مقایسه امکانات فعلی کشور با نیم قرن پیش که خانواده ها پراولاد تر بودند، طرح کنترل جمعیت را طرحی در راستای سیاست غربی ها عنوان کرده و گفته بود که "در ایران ۱۵۰ میلیون نفر می توانند در رفاه زندگی کنند، این درحالی است که جمعیت ما نصف این رقم است."

منتقدان این طرح می گویند مواضع آقای احمدی نژاد با سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی در مورد جمعیت مغایر است.

علیرضا مرندی عضو کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر سابق بهداشت و درمان، با ابراز نگرانی می گوید که با این طرح، جمعیت کشور دو برابر می شود.

او با بیان این که سال ها زحمت کشیده شد تا رشد جمعیت کشور کنترل شود، گفت:"فکر نمی کنم افراد تحصیلکرده جامعه اقدام به داشتن فرزند دیگری کنند و متاسفانه این اقدام رییس جمهور انگیزه ای برای اقشار ضعیف و کم در آمد است".

افزایش جمعیت و ناکافی بودن امکانات رفاهی و بهداشتی از مشکلات کنونی جامعه ایران است که این مساله با توجه به جوان بودن جمعیت با افزایش نرخ بیکاری در این کشور همراه شده است.

سیاست کنترل جمعیت در سال های نخستین پس از انقلاب سال ۵۷ در ایران متوقف شد که پیامد آن رشد سریع جمعیت در دهه ۶۰ بود، به طوری که مدرسه های چند نوبتی یکی از نمونه های آن بود.

این مشکلات باعت شد مقامات ایران، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس ایران رسید و رشد سریع جمعیت کنترل شد.

در طول هشت سال جنگ ایران و عراق، جمعیت ایران رشد حیرت انگیز و انفجاری سالانه ۳.۹ درصدی را تجربه کرد که ۴۰ درصد بیشتر از دوره های مشابه قبلی بود اما با اجرای طرح کنترل جمعیت، اکنون رشد جمعیت ایران به ۱.۵ درصد رسیده است.

مطالب مرتبط