یک سال زندان زیر سایه جدال ایران و آمریکا

سه جوان آمریکایی بازداشتی در دیدار با مادرانشان

یک سال از بازداشت سه جوان آمریکایی به اتهام ورود غیرمجاز به خاک ایران می گذرد، هر چند خانواده سارا شورد، شین بائر، و جاش فتال می گویند آنها هنگام کوهپیمایی در کردستان عراق ناخواسته و ناآگاهانه وارد ایران شده بودند.

به گفته آنها، در این مدت خانم شورد در حبس انفرادی بوده ولی آقایان بائر و فتال پس از چند ماه، به بند عمومی زندان اوین منتقل شده اند.

سرگذشت این سه آمریکایی در ایران آمیخته با احساسات قوی انسانی و محاسبات سیاسی است: تمنای بی امان و بی نتیجه مادرانشان، نامزدی سارا و شین در زندان، دو ملاقات کوتاه توام با بهره برداری رسانه ای ایران و بحث مبادله آنها با زندانیان ایرانی در آمریکا.

عدم محاکمه این سه جوان مایه تشدید نومیدی و سرخوردگی خانواده شان شده و این شائبه را قوت بخشیده است که حکومت ایران آنها را مهره هایی برای روز مبادا می داند.

گاهشمار اتفاقهای مهم این پرونده از نظرتان می گذرد:

۱۳۸۸

نهم مرداد: رسانه های عراق گزارش دادند سه آمریکایی توسط نیروهای امنیتی ایران در مرز دو کشور بازداشت شدند. بعضی از منابع کردستان عراق می گفتند که این سه نفر هنگام کوهپیمایی اشتباها وارد مرز ایران شدند. منابع دیگر نیز اظهار می کردند آنها در خاک عراق به چنگ نیروهای ایرانی یا گروه های وابسته به ایران افتاده اند.

مطلب مرتبط

دهم مرداد: وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که از دولت سوئیس، حافظ منافع خود در ایران، رسما درخواست کرده است که در مورد خبر دستگیر شدن سه شهروندش با دولت ایران تماس بگیرد.

مطلب مرتبط

ویدئوی مرتبط

یازدهم مرداد: دولت آمریکا اعلام کرد که سفیر سوئیس در تهران ضمن تماس با مقامهای ایرانی در حال جمع آوری اطلاعات در مورد سه شهروند بازداشت شده اش است.

مطلب مرتبط

هجدهم مرداد: جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، گفت که کشورش درباره سه آمریکایی بازداشتی به ایران پیامهای محکمی داده است.

مطلب مرتبط

دوازدهم مرداد: هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش هنوز خبری رسمی درباره بازداشت سه شهروندش دریافت نکرده است و از دولت ایران خواست برای روشن شدن سرنوشت آنها کمک کند.

مطلب مرتبط

نوزدهم مرداد: دولت آمریکا بار دیگر خواست که سه شهروندش هرچه سریع تر از حق ملاقات با دیپلماتهای سوئیسی برخوردار شوند.

مطلب مرتبط

بیست و چهارم مرداد: هیلاری کلینتون خواهان آزادی یحیی کیان تاج بخش، پژوهشگر آمریکایی ایرانی تبار و سه جوان آمریکایی زندانی شد.

مطلب مرتبط

بیست و نهم مرداد: خانواده سه آمریکایی زندانی برای اطلاع رسانی درباره پرونده فرزندانشان یک وب سایت راه اندازی کردند. آنها همچنین اتهام جاسوسی علیه فرزندان خود را رد کردند.

مطلب مرتبط

شانزدهم شهریور: یک مقام وزارت خارجه ایران گفت که رسیدگی به جرم سه آمریکایی زندانی نیازمند زمان است. عليرضا سالاری، معاون آمريكای وزارت امور خارجه ایران به سفیر سوئیس در ایران گفت: "با توجه به حساسيت مقطع زمانی و مكانی بازداشت اين افراد، بررسی علت و يا علل اصلی و احتمالی ورود آنها به خاک جمهوری اسلامی ايران از سوی نهادهای امنيتی در دست بررسی است و امری زمان‌ بر خواهد بود."

مطلب مرتبط

هفتم مهر: دولت سوئیس اعلام کرد دیپلماتهایش برای اولین بار با سه آمریکایی بازداشتی در ایران "تماس مستقیم" داشته اند.

مطلب مرتبط

بیست و سوم مهر: پس از آن که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، در سفر به نیویورک گفت که سه آمریکایی زندانی، بخاطر ورود غیرمجاز به خاک ایران مرتکب جرم شده اند، مادران آنها با مراجعه به دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل خواهان آزادی فرزندان خود شدند.

مطلب مرتبط

هفتم آبان: آمریکا اعلام کرد سفیر سوئیس در تهران موفق شده است که با سه شهروند آمریکایی در زندان اوین ملاقات کند.

مطلب مرتبط

هجدهم آبان: قوه قضائیه ایران اعلام کرد سه آمریکایی بازداشتی به جاسوسی متهم شده اند، اما وزیر خارجه ایالات متحده این اتهام را رد کرد.

مطلب مرتبط

یازدهم آذر: حدود هشتاد شخصیت برجسته از کشورهای مختلف با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کردند که سه جوان آمریکایی را آزاد کند.

مطلب مرتبط

بیست و سوم آذر: پس از آن که وزیر خارجه ایران گفت شین بائر، سارا شورد، و جاش فتال محاکمه خواهند شد، هیلاری کلینتون خواستار آزادی آنها شد.

مطلب مرتبط

شانزدهم دی: نوام چامسکی، متفکر سرشناس آمریکایی، خواهان آزادی سه هموطن زندانی اش در ایران شد. آقای چامسکی در بیانیه اش نوشت که شین بائر، جاش فتال و سارا شورد از منتقدان سیاست خارجی آمریکا هستند و ادامه بازداشت آنها را برای همفکران خود نگران کننده دانست.

مطلب مرتبط

ششم بهمن: دو دوچرخه سوار بلژیکی که در فاصله سپتامبر تا دسامبر ۲۰۰۹ بدون اتهامی در ایران بازداشت بودند، نسبت به وضعیت سه آمریکایی زندانی ابراز نگرانی کردند.

مطلب مرتبط

یازدهم بهمن: در حالی که شش ماه از بازداشت سه جوان آمریکایی در ایران می گذشت، خانواده های آنها اعلام کردند هیچ تماسی با فرزندان خود نداشته اند و وکیل مدافعشان، مسعود شفیعی، نیز موفق به دیدار با موکلانش نشده است. در بیانیه آنها آمده بود: "ما نمی دانیم چرا ایران که کشوریست پایبند به حاکمیت قانون باید فرزندان ما را بدون دلیل قانونی، زندانی نگه دارد."

مطلب مرتبط

ویدئوی مرتبط

سیزدهم بهمن: رییس جمهوری ایران احتمال مبادله سه آمریکایی بازداشتی با ایرانیان زندانی در آمریکا را مطرح کرد. او به تلویزیون ایران گفت: "یک گفتگوهايی می‌شود كه اگر بشود يک مبادله‌ای انجام می دهيم. ما دوست نداريم كسی در زندان باشد، ولی بالاخره اين افراد تجاوز مرزی كرده‌اند و جرمشان آشكار است ولی آن ايرانی‌هایی كه در زندانهای آمريكا هستند، هيچ جرم معلومی ندارند."

مطلب مرتبط

چهاردهم بهمن: هیلاری کلینتون ضمن رد سخنان محمود احمدی نژاد درباره 'مبادله' زندانیان، از ایران خواست که شهروندان آمریکا را یکجانبه آزاد کند.

مطلب مرتبط

بیست و ششم بهمن: مادران سه آمریکایی بازداشتی در نامه ای خطاب به آقای احمدی نژاد خواهان صدور روادید برای آنها به منظور سفر به تهران شدند.

مطلب مرتبط

نوزدهم اسفند: دولت ایالات متحده از اولین تماس تلفنی سه آمریکایی زندانی با خانواده هایشان استقبال کرد و خواست که دولت ایران دسترسی کنسولی آنها با دیپلماتهای سوئیسی را فراهم کند.

مطلب مرتبط

صدای مرتبط

۱۳۸۹

سوم فروردین: وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندانش هشدار داد در صورت سفر به ایران، این خطر هست که نتوانند به آسانی این کشور را ترک کنند.

مطلب مرتبط

سوم اردیبهشت: مادران سه آمریکایی زندانی در ایران گفتند که حال فرزندانشان نگران کننده است و دو نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده اند. این دومین ملاقات این زندانیان با نماینده ای از سوئیس بود.

مطلب مرتبط

هشتم اردیبهشت: هیلاری کلینتون با خانواده های سه آمریکایی بازداشتی دیدار کرد. دزموند توتو، اسقف اعظم سابق کیپ تاون در آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل نیز خواهان آزادی هر چه سریعتر این سه نفر شد.

مطلب مرتبط

نهم اردیبهشت: مادران سه آمریکایی زندانی از محمود احمدی نژاد خواستند با نشان دادن رحم و بخشش، فرزندانشان را با خود به نیویورک بیاورد. همچنین سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد دولت ایران بر اساس قوانین جمهوری اسلامی موظف است رسیدگی به پرونده را طی چهار ماه به اتمام برساند و بعد از آن مظنون را متهم یا آزاد کند.

مطلب مرتبط

چهاردهم اردیبهشت: همزمان با سفر رییس جمهوری ایران به آمریکا، سناتورهای دموکرات باربارا باکسر، ال فرانکن، آرلن اسپکتر و باب کیسی خواهان آزادی شین بائر، جاش فتال و سارا شورد شدند.

مطلب مرتبط

بیستم اردیبهشت: سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد برای مادران سه آمریکایی بازداشتی، به دلایل انسانی، روادید صادر شده است.

مطلب مرتبط

بیست و نهم اردیبهشت: نورا شورد، لارا فتال و سیندی هیکی، مادران سه آمریکایی زندانی در ایران در حالی که چادر مشکی به سر داشتند، وارد تهران شدند. همزمان حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، گفت اتهام بازداشت شدگان جاسوسی است.

مطلب مرتبط

سی ام اردیبهشت: شین بائر، جاش فتال و سارا شورد برای اولین بار پس از ده ماه حبس با مادرانشان در هتل استقلال تهران دیدار کردند. آنها به خبرنگاران گفتند در زندان اوین نگهداری می شوند، ولی هنوز رسما اتهامی به آنها تفهیم نشده است.

مطلب مرتبط

صدای مرتبط

سی و یکم اردیبهشت: مادران سه آمریکایی زندانی در ایران پس از آن که موفق شدند دو بار با فرزندان خود دیدار کنند، تهران را دست خالی ترک کردند. آنها حتی نتوانستند با مسئولان ایرانی برای طرح درخواست آزادی فرزندانشان ملاقات کنند.

مطلب مرتبط

سی و یکم اردیبهشت: رادیو دولتی ایران اعلام کرد دو ایرانی که چندین سال قبل توسط آمریکا در عراق بازداشت شده بودند، آزاد شدند. حسن کاظمی قمی، سفیر وقت ایران در عراق، این دو نفر را احمد برازنده و علی عبدالمالکی معرفی کرد و گفت که آقای برازنده هفت سال و آقای عبدالمالکی سه سال پیشتر توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شده بودند.

مطلب مرتبط

سوم خرداد: مادران شین بائر و سارا شورد خبر دادند که هنگام ملاقات با فرزندانشان در تهران از خبر نامزدی آنها مطلع شدند. آنها گفتند آقای بائر حلقه ای در سلول خود ساخته و در حین هواخوری در محوطه زندان اوین به خانم شورد پیشنهاد ازدواج داده است.

مطلب مرتبط

سیزدهم خرداد: گروهی از برندگان جایزه نوبل و فعالان بین المللی حقوق بشر هم زمان با روز مادر در ایران، خواهان آزادی سه آمریکایی بازداشتی شدند.

مطلب مرتبط

بیست و هفتم خرداد: پس از آن که محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت دادگاه سه آمریکایی بازداشتی بزودی برگزار خواهد شد، خانواده های آنها فرزندانشان را بی گناه دانستند.

مطلب مرتبط

سوم تیر: هفته نامه آمریکایی نیشن نوشت ایران سه جوان آمریکایی را در داخل خاک عراق دستگیر کرده است. دو شاهد عینی کرد به این نشریه گفتند که نیروهای انتظامی ایران با مشاهده این سه جوان آمریکایی پس از تهدید و شلیک تیرهوایی وارد خاک عراق شدند و آنان را گرفتند.

مطلب مرتبط

نهم تیر: مادران سه آمریکایی بازداشتی در نامه ای به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار پادرمیانی او در این پرونده شدند. سیندی هیکی، نورا شورد و لارا فتال نوشتند فرزندانشان یا باید آزاد شوند یا محاکمه.

مطلب مرتبط

بیست و دوم تیر: سخنگوی کاخ سفید وجود هرگونه ارتباط بین پرونده شهرام امیری، پژوهشگر هسته ای، و سه آمریکایی بازداشتی در ایران را رد کرد. رابرت گیبز با اشاره به آقای امیری گفت: "ما او را نگه نداشته ایم و بنابراین وی جزء هیچ مبادله ای نیست."

مطلب مرتبط

سی و یکم تیر: سفارت ایران در لندن از دریافت نامه مادران سه آمریکایی برای ملاقات با سفیر خودداری کرد. یکی از کارمندان سفارتخانه از ورود نورا شورد، مادر سارا شورد، و سیندی بائر، مادر شین بائر به داخل سفارت و تحویل گرفتن نامه آنها جلوگیری کرد و خواست که نامه شان را پست کنند.

مطلب مرتبط

هشتم مرداد: برادر جاش فتال به بی بی سی فارسی گفت که دولت ایران از سه آمریکایی بازداشتی برای مقاصد سیاسی بهره برداری می کند. آلکس فتال گفت: "جاش، شین و سارا انسانهای بی گناهی هستند. اکنون گزارش می شود که آنها در خاک عراق بازداشت شده اند. واقعا روشن نیست چه اتفاقی افتاده است. آنها نباید این همه مدت در زندان نگه داشته شوند. دولت ایران از آنها به عنوان مهره های سیاسی برای مقاصد سیاسی استفاده می کند. هیچ دولتی در دنیا با انسانهای بی گناه منافع سیاسی اش را جلو نمی برد. این کار واقعا نادرست، غیر اخلاقی و غیر انسانی است."

مطلب مرتبط

مطالب مرتبط