رامین: صدها نشریه، همزمان به دولت حمله می کنند

محمد علی رامین
Image caption آقای رامین معتقد است که قانون فعلی مطبوعات دست مسئولان امر را بسته است

محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) اعلام کرد که دولت روحیه بسیار بالایی در نقد پذیری دارد، زیرا توسط حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ نشریه در کشور با شدیدترین شیوه هایی که بعضی از آن ها اهانت آمیز است، به صورت روزانه و هفتگی نقادی و تخریب می شود.

محمد علی رامین با نامطلوب خواندن وضعیت مطبوعات، گفت:" بسیاری از نشریاتی که پیش از این مجوز گرفتند در دست افرادی قرار دارد که بنیه مالی خوبی ندارند تا بتوانند آن ها را منتشر کنند، در نتیجه وابسته به سرمایه داران می شوند و یا جذب احزاب و گروه ها می شوند و اگر این اتفاق نیز نیفتد، ده ها میلیون دلاری که توسط کنگره آمریکا به تصویب می رسد، باید ببینم چه راه نفوذی در کشور می یابند".

او ریشه این مسئله را صدور امتیاز بیش از ۶۰ مجوز نشریه، در یک جلسه کاری هیئت نظارت بر مطبوعات در دوره های پیشین عنوان کرد.

در ماه های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و در زمان معاونت آقای رامین، تعداد زیادی از نشریات نزدیک به اصلاح طلبان از جمله روزنامه های یاس نو، سرمایه، حیات نو، فرهنگ آشتی، آرمان، ایراندخت، بهار، اعتماد و اعتماد ملی توقیف شدند.

پیش از این، در تاریخ دوشنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) آقای رامین در گفتگویی با تلویزیون ایران گفته بود قانون فعلی مطبوعات "دست ما را بسته" و ابراز امیدواری کرده بود با قانون جامع رسانه ها که قراراست به زودی در مجلس ایران تصویب شود، به جای بستن یک نشریه، با "خاطیان و مجرمان" برخورد شود و آن ها حتی از حقوق شهروندی هم محروم شوند.

معاون مطبوعاتی در اظهارت تازه خود، شرایط حاکم بر مطبوعات کشور را شرایط پیچیده ای دانست که هم روزنامه نگاران از آن ناراضی هستند و هم مردم نشریات را نمی خوانند، زیرا" محتوای مطالب، آن نیست که باید باشد".

مطالب مرتبط