فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران خواهان آزادی تاجیک شد

رضا تاجیک
Image caption خانواده عبدالرضا تاجیک به رئیس قوه قضائیه نامه نوشته است

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) با صدور بیانیه ای از مقام های ایرانی خواسته است که عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار، را آزاد کنند و درباره اتهام 'هتک حرمت' او تحقیقات لازم را انجام دهند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران پنجشنبه ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه) از درخواست بیش از ۹۰ روزنامه ‌نگار ایرانی که با امضای نامه ای خطاب به عباس جعفری دولت ‌آبادی، دادستان تهران نسبت به وضعیت آقای تاجیک ابراز نگرانی کرده اند و خواهان آزادی او شده اند، حمایت کرد.

عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر است که بعد از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران سه بار بازداشت شده است. او برای آخرین بار از روز ۲۲ خرداد امسال در بازداشت به سر می برد.

آیدن وایت، دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در بیانیه روز پنجشنبه این سازمان گفت: "ناکامی در عدم ارائه مدرکی دال برای اینکه او قانون را نقض کرده است و بیم این که در زندان مورد آزار و اذیت قرار گرفته باید به خوبی نشان دهد که بی عدالتی هولناک اتفاق افتاده است."

وی افزود: "اگر موردی نیست که باید به آن پاسخ داده شود، او (تاجیک) باید فورا آزاد و تمام اتهامات آزار و اذیت باید بررسی شود."

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز سه شنبه نسبت به 'هتک حرمت' عبدالرضا تاجیک ابراز نگرانی کرد.

گزارشگران بدون مرز گفت که آقای تاجیک در ملاقات حضوری با افراد خانواده خود گفته است که در اولین شب زندان، در حضور معاون دادستان مورد بد رفتاری قرار گرفت و به او "هتک حرمت" شد.

بنا به نوشته سازمان گزارشگران بدون مرز، با توجه به این که در سالن ملاقات اظهارات زندانی با خانواده از سوی مسئولان زندان برای کنترل و ممانعت از انتقال اطلاعات ضبط می شود، عبدالرضا تاجیک نتوانست که آزادانه درباره چگونگی 'هتک حرمت' توضیح دهد.

به گفته محمد شریف، وکیل عبدالرضا تاجیک که تاکنون به پرونده موکل خود دسترسی نداشته و نتوانسته است او را ملاقات کند، "هتک حرمت" در پرونده های قضایی، می‌ تواند به معنای 'آزار جسمی و جنسی' باشد.

خانواده عبدالرضا تاجیک شنبه ۲ مرداد به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران نامه نوشتند و خواهان رسیدگی به وضعیت او شدند.

خانواده تاجیک می گویند که مشابه این نامه را به دادستان تهران فرستاده اند، اما آقای جعفری دولت آبادی با وجود گذشت ده روز از دریافت نامه، پاسخی به آن نداده است.

مطالب مرتبط