یک ایرانی در کانادا به جرم نقض تحریم ها محکوم شد

.
Image caption ایران می گوید بر روی سانترفیوژهای پیشرفته تری کار می کند

دادگاهی در کانادا روز پنجشنبه یک مرد ساکن تورنتو را به جرم تلاش برای صادرات کالاهایی با مصرف دوگانه نظامی و غیرنظامی به ایران در نقض تحریم های سازمان ملل به چهار سال و سه ماه حبس محکوم کرده است.

اداره دادستانی عمومی کانادا در بیانیه ای گفت که محمود یادگاری در دادگاهی در آنتاریو به 20 ماه حبس و همچنین 15 ماه و نیم بازداشت پیش از محاکمه محکوم شد.

در این بیانیه آمده است: "از آنجا که دادگاه، دوره بازداشت پیش از محاکمه را دو برابر حساب می کند، مجازات به چهار سال و سه ماه می رسد."

دادستان ها در پی شش سال و نیم حبس برای آقای یادگاری که 37 سال دارد بودند. آقای یادگاری متولد ایران از سال 1998 در کانادا زندگی کرده است.

براساس این بیانیه آقای یادگاری در چهارم مارس 2009 "برای صادرات مواد تحت کنترل به ایران" از طریق دوبی "تلاش کرد."

آقای یادگاری در آوریل 2009 پس از تحقیقاتی دو ماهه که به طور مشترک با مقام های آمریکایی انجام شده بود بازداشت شد.

دادگاه روز هفتم ژوئیه او را در شش مورد از 10 اتهام، از جمله به خاطر تلاش برای فرستادن تجهیزاتی به ایران که در دستگاه غنی سازی اورانیوم (سانترفیوژ) کاربرد دارد، گناهکار دانست.

محمود یادگاری که بر اساس گزارش ها، شهروند کانادا نیز هست، در آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی بازداشت شد.

دادستان ها در کیفرخواست خود او را متهم کردند که تلاش کرده بود حداقل دو "ترانسدیوسر فشار" را از طریق دوبی به ایران بفرستد.

"ترانسدیوسر فشار" کالایی با کاربرد دوگانه است که در سانترفیوژ نیز از آن استفاده می شود و بر اساس قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، فروش آن به ایران منع شده است.

بر اساس گزارش ها، قاضی در صدور حکم خود به ممنوعیت اعلام شده توسط سازمان ملل متحد استناد کرده است.

این نخستین بار است که شخصی در کانادا به اتهام نقض مقررات سازمان ملل متحد علیه ایران، محاکمه و مجرم شناخته می شود.

آمریکا و کشورهای متحدش ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح اتمی متهم کرده اند و خواهان آن هستند که ایران فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید دارد.

مطالب مرتبط