مخالفت چین با تحریم های تازه علیه ایران

پرچم ایران و چین
Image caption چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به تحریم های این شورا علیه ایران رای مثبت داده بود

یکی از مقامات دولت چین اعلام کرد که این کشور با تشدید تحریم ها علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا موافق نیست و از پیشنهاد ایران برای از سرگیری مذاکرات بدون شرط بر سر تبادل سوخت هسته ای استقبال می کند.

جیانگ یو، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که روز جمعه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) در وب سایت این وزارتخانه منتشر شد، از مخالفت دولت چین با تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا علیه ایران خبر داد.

خانم جیانگ نوشته امیدوار است که همه طرف های درگیر بتوانند از یک راه حل دیپلماتیک حمایت کنند و مساله هسته ای ایران از طریق مذاکره و گفت و گو حل شود.

او همچنین از استقبال دولت چین از پیشنهاد اخیر مقامات ایران مبنی بر از سرگیری مذاکرات بدون شرط برای تبادل سوخت هسته ای خبر داد.

دولت چین یک ماه پیش و پس از تصویب تحریم های تازه ایالات متحده آمریکا علیه ایران، واکنش مشابهی داشته است.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه چین یک روز پس از انتشار خبری مبنی بر سفر قریب الوقوع مقام های آمریکایی به کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن و امارات متحده عربی بوده است.

هدف این سفر ها فشار بر این کشورها برای اجرای کامل تحریم ها علیه ایران عنوان شده است.

رابرت آینهورن مشاور ویژه کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه آمریکا در نشست کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان این کشور گفته بود: "چین باید بداند که به عنوان عضو دایم شورای امنیت مسئولیت دارد تا مانع از گسترش سلاح های هسته ای شود و باید بر ایران فشار آورد که به سوی سلاح اتمی حرکت نکند."

مقام های آمریکایی نگرانند که با تشدید تحریم های اروپا علیه صنایع نفت و گاز ایران، برخی کشورهای آسیایی نظیر چین حضور خود را در بازارهای این کشور افزایش دهند.

در پی اعمال تحریم های جدید اتحادیه اروپا و کاناد علیه ایران در این هفته، استرالیا نیز اعلام کرد تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

تحریم های جدیدی که استرالیا از آن خبر داده است، شامل ممنوعیت مسافرت و داد و ستد بیش از ۱۱۰ شخص و شرکت در بخش های مالی و حمل و نقل ایران است.

چند روز پیش از این، اتحادیه اروپا و کانادا تحریم های جدیدی را به طور جداگانه علیه ایران تصویب کرده بودند. پیش از آن هم آمریکا تحریم های جدید یک جانبه ای را علیه ایران اعمال کرده بود.

چند ساعت پس از تصویب تحریم های تازه اتحادیه اروپا، ایران با تحویل نامه ای به مدیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای آمادگی اش را برای مذاکره درباره تبادل سوخت اعلام کرد.

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بار دیگر برای مذاکره بر سر تبادل سوخت هسته ای شرطهایی را اعلام کرد.

او گفت که مذاکرات در صورتی از سر گرفته خواهد شد که کشورهای جدیدی نیز به گروه مذاکره کننده اضافه شوند و کشورهای غربی حسن نیت خود را نشان داده و دیدگاه خود را درباره برنامه های هسته ای اسرائیل اعلام کنند.

مطالب مرتبط