یکی از زندانیان اعتصاب کننده در اوین به بیمارستان منتقل شد

زندانیان اوین
Image caption اعتصاب غذای زندانیان اوین هم چنان ادامه دارد

برخی گزارش ها حاکی است که پیمان کریمی آزاد، یکی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در تهران که از دو روز پیش به اعتصاب غذا دست زده بود، بیهوش و به بیمارستان منتقل شده است.

در همین حال تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی این بند نیز طی نامه ای به دادستان تهران تهدید کرده اند اگر به وضعیت این افراد رسیدگی نشود آنها نیز اعتصاب غذا خواهند کرد.

به گزارش وبسایت کلمه، سایت نزدیک به میر حسین موسوی، آقای کریمی یکی از هفده زندانی بند ۳۵۰ است که روز دوشنبه گذشته، در پی اعتراض به "رفتار توهین آمیز" ماموران و مقامات زندان و لغو ملاقات برخی از زندانیان، به سلول انفرادی منتقل شده بود.

وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران روز پنجشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) به نقل از برخی از اعضای خانواده های زندانیان سیاسی در ایران، گزارش کردند که هفده زندانی در زندان اوین تهران که در میان آنها پیمان کریمی آزاد، بابک بردبار و نادر بابایی، از بازداشت شدگان حوادث ششم دی ماه(عاشورا) نیز دیده شدند، دست به اعتصاب غذا زده اند. این افراد هنوز پس از هفت ماه در بلاتکلیفی به سر می برند.

ظاهرا آقای کریمی مبتلا به بیماری دیابت است و باید روزانه انسولین تزریق کند. گفته می شود که او پیش از این هم، به دلیل نداشتن انسولین و عدم رسیدگی به موقع پزشکی در زندان، چند بار به حالت اغما رفته است.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و همسر آقای احمدی امویی یکی از اعتصاب کنندگان، روز پنجشنبه (هفتم مرداد) به بی بی سی فارسی گفت که از روز دوشنبه (چهارم مرداد)، موفق نشده است با او ملاقات حضوری داشته باشد یا ارتباط تلفنی برقرار کند.

خانم بنی یعقوب وضعیت جسمی آقای احمدی امویی را در سومین روز اعتصاب، نگران کننده دانسته بود.

پیش تر نیز بعضی از بازداشت شدگان وقایع پس ازانتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ به اعتصاب غذا دست زده بودند.

از خرداد ماه ۱۳۸۸ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد اعتراض گروه های سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است، تاکنون صدها نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و دانشجویان معترض روانه زندان اوین شده اند و بسیاری از آنها پس از محاکمه شدن در دادگاه های دسته جمعی و انفرادی، هم اکنون در حال سپری کردن محکومیت های خود هستند.

در این مدت، مخالفت با درخواست مرخصی، ممانعت از ملاقات با اعضای خانواده، رفتار زندانبانان، وضعیت بند های زندان، و نحوه رسیدگی به پرونده متهمان از جمله مواردی بوده است که بارها توسط زندانیان سیاسی مورد اعتراض قرار گرفته است.

تهدید خانواده ها به اعتصاب غذا

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی اوین بند ۳۵۰ طی نامه سرگشاده ای به دادستان تهران خواهان پذیرش "همه خواسته های" زندانیان سیاسی اعتصاب کرده و نیز "عذرخواهی مسئولان زندان به خاطر رفتار ناشایست و توهین آمیزشان" شده اند.

در این نامه که توسط وبسایت کلمه منتشر شده نسبت به وضعیت پیمان کریمی آزاد ابراز نگرانی و هشدار داده شده که در صورت ادامه این شرایط سایر اعتصاب کنندگان نیز وضعیتی مشابه خواهند داشت.

این خانواده ها گفته اند از روز دوشنبه دوم مرداد ماه که تلفن های این بند قطع شده تاکنون هیچ خبری از بستگانشان ندارند.

در نامه یاد شده خطاب به دادستان تهران گفته شده است: "اگر به این وضعیت رسیدگی نکنید این حق را برای خود محفوظ می دانیم که با استفاده از سایر روش های مسالمت آمیز و حتی با پیوستن به اعتصاب غذای عزیزانمان آنها را در اعتراض به رفتارهای فراقانونی مقامات زندان و نقض حقوق شهروندی و قانونی شان همراهی کنیم."