'ایران از سه آمریکایی زندانی بهره برداری سیاسی می کند'

سه آمریکایی زندانی در ایران
Image caption خانواده جاش فتال، شین بائر و سارا شرود می گویند این سه جوان آمریکایی یا باید آزاد شوند یا محاکمه.

برادر جاش فتال، یکی از سه آمریکایی که یک سال در ایران بازداشت هستند، می گوید که دولت ایران از آنها برای مقاصد سیاسی بهره برداری می کند.

آلکس فتال به بی بی سی فارسی گفت که برادرش جاش همراه با شین بائر و سارا شورد مهره های سیاسی در بازی قدرت میان ایران و آمریکا هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز یکبار دیگر از ایران خواست این سه نفر را آزاد کند.

وی با صدور بیانیه ای گفت: "ما از ایران می خواهیم با اقدامی صحیح به این سه نفر اجازه دهد به خانه و خانواده هایشان بازگردند."

این سه آمریکایی در سی و یکم ژوییه ۲۰۰۹ (نهم مرداد ۱۳۸۸) به اتهام ورود غیرمجاز در منطقه مرزی ایران و عراق بازداشت شدند. حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، نیز یک بار گفت مدارکی در اختیار دارد که نشان می دهد این افراد جاسوس هستند.

اما وکیل این سه نفر می گوید هنوز اتهامی به صورت رسمی به این افراد تفهیم نشده است. خانواده آنها با رد این اتهام می گویند این سه جوان برای گردش به کردستان عراق رفته بودند.

برخی منابع می گویند آقایان فتال و بائر و خانم شرود اشتباها وارد مرز ایران شدند. منابع دیگر از جمله نشریه آمریکایی نیشن اظهار می کردند آنها در خاک عراق به چنگ نیروهای ایرانی افتاده اند.

اما با وجود گذشت یک سال و درخواست های مکرر خانواده آنها و مقام های آمریکا، چشم انداز این پرونده مبهم است.

آلکس فتال به بی بی سی فارسی گفت: "جاش، شین و سارا انسانهای بی گناهی هستند. اکنون گزارش می شود که آنها در خاک عراق بازداشت شده اند. واقعا روشن نیست چه اتفاقی افتاده است. آنها نباید این همه مدت در زندان نگه داشته شوند. دولت ایران از آنها به عنوان مهره های سیاسی برای مقاصد سیاسی استفاده می کند. هیچ دولتی در دنیا با انسانهای بی گناه منافع سیاسی اش را جلو نمی برد. این کار واقعا نادرست، غیر اخلاقی و غیر انسانی است."

به مناسبت اولین سالگرد این بازداشت، خانواده های فتال، بائر و شورد برنامه های گسترده ای در آمریکا و چند کشور دیگر جهان از جمله بریتانیا، فرانسه و هند برای اعلام اعتراض و ابراز همدردی مردم سازماندهی کرده اند.

با این حال آلکس فتال بعید می داند دولت ایران به این تلاش ها اعتنا کند.

Image caption جاش فتال فعال محیط زیست است

او می گوید: "شخصیت های برجسته و رهبران جهان از ایران خواسته اند این سه نفر را آزاد کنند، اما دولت ایران گویا گوش شنوا ندارد و این درخواستهای انسان دوستانه برای رحم و بخشش را نشنیده می گیرد. ما می دانیم که ارزش هایی همچون رحم و بخشش نقشی محوری در فرهنگ اسلام و جمهوری اسلامی ایران دارد. ما از رهبری ایران تمنا کرده ایم که رحم و گذشت نشان دهد، ولی یک سال گذشته است و هنوز پاسخ مثبت نشنیده ایم."

آقای فتال به خودداری اخیر مقام های سفارت ایران در لندن از پذیرش درخواست مادران این سه آمریکایی برای دیدار با سفیر اشاره می کند و می گوید: "ما قصد داریم با دولت ایران ارتباط برقرار کنیم و گفتگو داشته باشیم، ولی در را به روی ما می بندند."

به گفته این عضو تیم "کوهپیمایان را آزاد کنید"، جاش فتال، شین بائر و سارا شورد آخرین بار در پاییز گذشته بازجویی شدند و همین نشان می دهد ادعاهای دولت ایران مبنی بر تحقیق درباره اتهام جاسوسی بی اساس است.

عفو بین الملل نیز روز جمعه سی ام ژوئیه (هشت مرداد) در بیانیه ای ابراز نگرانی کرد که این سه آمریکایی صرفا بخاطر ملیتشان در ایران نگه داشته شده اند. خانواده سارا شورد می گوید که دخترشان در تمام این مدت در سلول انفرادی بوده است.

مالکم اسمارت، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان مدافع حقوق بشر اعلام کرد: "اگر قرار نیست آزاد شوند، باید اتهام کیفری معقولی به آنها تفهیم شود و مطابق با استانداردهای بین المللی در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند."

عفو بین الملل نیز همانند آلکس فتال عقیده دارد این سه جوان آمریکایی برای اعمال فشار به دولت ایالات متحده در زندان اوین نگه داشته می شوند.

در بیانیه عفو بین الملل آماده است: "اگر چنین است، ادامه بازداشت این سه نفر مصداق گروگانگیری و نقض بسیار جدی حقوق بشر است."

سال گذشته محمود احمدی نژاد به تلویزیون ایران گفت که کشورش حاضر است احتمال مبادله این سه آمریکایی را با ایرانیان زندانی در آمریکا بررسی کند.

مطالب مرتبط