دراویش گنابادی از ادامه فشارها بر پیروان خود در ایران خبر دادند

مخروبه حسینیه دراویش گنابادی در اصفهان
Image caption مخروبه حسینیه دراویش گنابادی در اصفهان

پایگاه خبری رسمی دراویش گنابادی نوشته که یکی از این دراویش در شهر الشتر استان لرستان بازداشت شده و نمایشگاهی نیز علیه دراویش در شهر سروستان استان فارس برپا شده است.

به نوشته سایت مجذوبان نور، دستگیری پرویز ملک شاهی در الشتر پس از آن صورت گرفت که او حاضر نشد به دلیل احضار تلفنی به اداره اطلاعات شهر مراجعه کند.

بنا بر گزارش این سایت، دراویش گنابادی ساکن سروستان هم تهدید کرده اند ادامه کار نمایشگاهی که از نظر دراویش حاوی "اهانت" به آنها است، در مقابل فرمانداری تحصن خواهند کرد.

ظاهرا مقامات شهر گفته اند که خواسته دراویش را در نظر خواهند گرفت.

پایگاه خبری رسمی دراویش گنابادی پیش تر از احضار، بازداشت و ارعاب ده ها تن از دراویش در ماه های اخیر در شهرهای مختلف ایران خبر داده بود.

به گزارش سایت مجذوبان نور، وزارت اطلاعات ایران از حدود سه ماه پیش برخورد با دراویش و بعضی از اقلیت های مذهبی را شدت بخشیده و از جمله برگزارکنندگان مجالس هفتگی دراویش در شهرهای مختلف را به ادارات اطلاعات احضار کرده است.

سایت رسمی دراویش گنابادی اخیرا در نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای نوشته بود: "پیروان این طریقت عرفانی در جمهوری اسلامی، شاهد ظلم و ستم های زیادی بوده اند و قابل قبول نیست که رهبران حکومت از این اتفاقات بی خبر باشند، چرا که هماهنگی مراکز مختلف، این ذهنیت را ایجاد می کند که فرماندهی واحدی عملیات سرکوب دراویش را انجام داده است. در ادامه هر واقعه، ما شاهد آن بوده ایم که مهاجمان، دراویش را به میز محاکمه کشیده و به زندان و تبعید محکوم کرده اند و مسببین و آمرین حوادث مورد تشویق قرار گرفته اند".

در گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجذوبان نور آمده بود که مسلمانان اهل سنت و بهائیان نیز بر اساس بخشنامه ای وزارت اطلاعات، قرار است مورد نظارت های امنیتی سختگیرانه تر قرار گیرند.

بنا بر این گزارش، مجلس‌داران دراویش شهرهای بهبهان، بندر گناوه، بندرلنگه، قائم‌شهر، ساری، مسجدسلیمان، کوار، اهواز، شهرکرد، گلپایگان، کاشان، بیدخت گناباد و چندین شهر دیگر در ماه های گذشته به ادارات اطلاعات احضار و تهدید شده اند.

سابقه

سابقه سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی به شاه نعمت الله ولی، عارف قرن نهم هجری باز می گردد.

اعتقادات شاخه گنابادی نسبت به شاخه های دیگر نعمت اللهی به اهل شریعت نزدیک تر است و پیروان این شاخه مکان های تجمع خود را به جای خانقاه، "حسینیه" می نامند.

رهبر یا "قطب" فعلی دراویش گنابادی نورعلی تابنده، معروف به مجذوبعلی شاه است که در زمان دولت موقت مهدی بازرگان مدتی معاونت وزارت خانه های ارشاد و دادگستری را به عهده داشت.

برخوردهای سال های اخیر با پیروان سلسله دراویش نعمت الهی گنابادی که به تخریب حسینیه های دراویش در شهرهای بروجرد و اصفهان انجامید از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و با تخریب حسینیه دراویش در قم آغاز شد.

آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید متوفی و بلند پایه ترین روحانی منتقد حکومت ایران در آن زمان، گفته بود که تخریب حسینیه دراویش و اعمال فشار بر آنها توجیه شرعی ندارد.

علاوه بر آقای منتظری، چهره های سیاسی جناح اصلاح طلب همچون مهدی کروبی و سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر به این فشارها اعتراض کردند.

گروهی از روحانیان سنتی شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به بعضی اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند و به نظر می رسد که برخورد با دراویش گنابادی هم ناشی از همین نگرانی باشد.

مطالب مرتبط