مرگ مردی که نام کرمانشاه را به آن بازگرداند

اسماعیل ططری
Image caption اسماعیل ططری دو دوره نماینده مردم کرمانشاه در مجلس بود

اسماعیل ططری، نماینده پیشین کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، بامداد جمعه هشتم مرداد در سن ۵۷ سالگی در تهران درگذشت.

آقای ططری به دلیل شوک مغزی به مدت دو ماه در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان وزارت نفت بستری بود، امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی مراسم تشییعی برای او برگزار شد و سپس پیکرش به کرمانشاه انتقال یافت تا پس از مراسم تشییع، در زادگاهش روستای مله سرخ در بخش جلالوند در جنوب استان کرمانشاه، کنار مسجدی که خودش بنا کرده بود به خاک سپرده شود.

اسماعیل ططری که از عشایر لک بود، پس از انقلاب بسیج عشایر غرب ایران را پایه گذاشت و در دوران جنگ با عراق، فرمانده جنگ های نامنظم عشایر شد که عملیات نفوذی و چریکی در داخل خاک عراق را به عهده داشت.

پس از جنگ، مسئولیت هایی در شرکت مخابرات استان کرمانشاه در دست گرفت و در انتخابات دور چهارم مجلس شورای اسلامی (فروردین ۱۳۷۱) نامزد نمایندگی کرمانشاه شد.

صراحت بیان و بی تکلفی و شیوه رفتاری خاص اسماعیل ططری و شعارهای تبلیغاتی اش توجه زیادی بسوی او، نه تنها در کرمانشاه بلکه در سطح ملی برانگیخت و از او سوژه جالبی برای مطبوعات و بویژه طنزپردازان ساخت.

در میان نامزدهای نمایندگی مجلس، اسماعیل ططری چهره ای متفاوت بود. در زمانی که حتی نامزدهای تبلیغاتی شهرستان های کوچک شعارهای جهانی و آرمانی در تبلیغات انتخاباتی شان می دادند، اسماعیل ططری شعارها و وعده های خود را تنها به مسائل استان کرمانشاه معطوف کرد و وارد مسائل کلان سیاسی نشد.

دلیل دیگر اقبال بخش بزرگی از مردم کرمانشاه به اسماعیل ططری، بومی بودن او در استانی بود که مردمش از اینکه بخش عمده مدیران استان و حتی برخی نماینده هایش در مجلس غیربومی بودند ابراز نارضایتی می کردند و آن را نشانه بی اعتمادی رهبران کشور به مردم این استان کردنشین می دیدند.

اسماعیل ططری بیشترین آرا را در انتخابات به دست آورد، به عنوان نماینده اول بر کرسی نمایندگی نشست و نخستین حرکتش در مجلس، به تصویب رساندن قانونی برای احیای نام اصلی حوزه انتخابیه اش بود که پس از انقلاب از کرمانشاه به باختران تغییر یافته بود. این موفقیت بر محبوبیتش در استان کرمانشاه به میزان چشمگیری افزود.

اسماعیل ططری همچنان چهره ای محلی باقی ماند و فعالیت سیاسی اش در سطح کشوری چنان نبود که بتوان او را به راحتی در تقسیم بندی مرسوم چپ و راست آن زمان جای داد.

ورود او به جناح بندی های سیاسی، سال ها بعد و پس از پایان دومین دوره نمایندگی اش با عضویت در مجمع نمایندگان ادوار مجلس رخ داد که از تشکل های اصلاح طلب به شمار می رود.

شوخ طبعی و صراحت لهجه اسماعیل ططری زبانزد بود تا آنجا که خودش در اوایل نمایندگی اش طی سخنرانی در شهرستان پاوه گفته بود: "یکی از نمایندگان خانم مجلس از من پرسید آقای ططری راست است که شما زنجیر پاره می کنید ...".

Image caption ططری در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر از مهدی کروبی حمایت کرد

یکی دیگر از جملات معروفش که در سالهای اخیر از او نقل شد این بود که درباره آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته بود: "آلمانی ها اگر آدم بودند که یک زن رقاص را صدر اعظم نمی کردند".

اسماعیل ططری دور بعدی به مجلس راه نیافت اما در دور ششم که اصلاح طلبان در آن پیروز شدند، بار دیگر به عنوان نماینده اول کرمانشاه به مجلس بازگشت.

در انتخابات مجلس هفتم با اینکه صلاحیت اکثر نامزدها و نمایندگان اصلاح طلب رد شد، اسماعیل ططری موفق شد بار دیگر نامزد نمایندگی کرمانشاه شود و در دور اول انتخابات بیشترین آرا را به دست آورد، اما در دور دوم انتخابات شکست خورد و با اعتراض به این شکست، اعلام کرد که برای رقیبش عبدالرضا مصری رأی خریده اند و مدارکی برای اثبات این مدعا در مجلس عرضه کرد.

عبدالرضا مصری بعدها وزیر رفاه دولت محمود احمدی نژاد شد.

اسماعیل ططری پس از پایان دوران نمایندگی اش، مشاور وزیر نفت شد که این سمت را تا پایان عمر و با وجود مخالفت هایش با دولت محمود احمدی نژاد همچنان بر عهده داشت.

با پایان دور دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی، آقای ططری اعلام کرد که نامزد ریاست جمهوری می شود اما سپس به نفع مهدی کروبی کناره گرفت، او را "کریم خان زند زمانه" نامید و برای پیروزی اش تلاش کرد.

پس از شکست اعتراض آمیز مهدی کروبی از محمود احمدی نژاد، آقای ططری در پایه گذاری حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی شرکت جست، عضو هیات مؤسسان این حزب شد و سپس در انتخابات دور هشتم مجلس داوطلب نامزدی شد اما صلاحیتش همچون جمع کثیری از داوطلبان اصلاح طلب، رد شد.

اسماعیل ططری در انتخابات جنجال برانگیز سال گذشته باز هم حامی مهدی کروبی بود و اعتقاد داشت که لرها و لک ها و کردها و در مجموع، "یازده استان زاگرس" به او رأی می دهند.

با به راه افتادن جریان اعتراضی پس از انتخابات، اسماعیل ططری هم از معترضان بود اما فعالیت اعتراضی چندانی از او سر نزد.

واپسین اظهارنظرهای علنی اش در مصاحبه سایت خبرآنلاین با او در دوازدهم فروردین گذشته منتشر شد.

او در این مصاحبه اعلام کرد که در اعتراض به نتیجه انتخابات سال گذشته، تا عمر دارد پای صندوق رأی نخواهد رفت و رأی نخواهد داد ... عمر اسماعیل ططری پس از این مصاحبه چهار ماه هم نپایید.

اسماعیل ططری شیفته شاهنامه فردوسی بود و اعتقاد داشت یکی از دلایل عدم موفقیت سیاستمداران ایرانی، بی اطلاعی شان از شاهنامه است. او خود نیز طبع شعر داشت و دیوان شعری به نام "گلزار بهشت" منتشر کرد که حاوی اشعاری به زبان های لکی، کردی کرمانشاهی، فارسی و عربی است.

مطالب مرتبط