ایرنا زیر نظر ریاست جمهوری قرار می گیرد

لوگوی ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی
Image caption تحول اخیر در ایرنا احتمالا تایید کننده گزارش های اخیر درباره ادغام چند رسانه و سازمان دولتی ناظر بر فعالیت رسانه هاست

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران گفته است خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قرار است با "ارتقا تشکیلاتی" زیر نظر رئیس جمهور قرار گیرد.

خبرگزاری ایرنا که تاکنون زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کرده است قرار بود مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شود.

چندی پیش علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی ریس جمهور و مدیر عامل ایرنا از آیت الله خامنه ای خواست خبرگزاری رسمی کشور از این اصل مستثنی شود.

گفته می شود این درخواست مورد موافقت رهبر ایران قرار گرفته است.

ایرنا روز شنبه اعلام کرد اسفندیار رحیم مشایی طی نامه ای به لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفته است محمود احمدی نژاد با نظارت ریاست جمهوری بر این خبرگزاری موافقت کرده است.

دولت می گوید با این طرح شبکه اطلاع رسانی دولت در داخل و خارج گسترش هدفمند می یابد و تمرکز بیشتری در خبررسانی درباره دولت و کشور بوجود می آید.

اما به گفته برخی تحلیلگران این تغییر به معنای افزایش اختیارات آقای مشایی و کاهش نظارت وزارت ارشاد است.

تحول اخیر در ایرنا همچنین تایید کننده ضمنی گزارش های اخیر درباره ادغام چند رسانه و سازمان دولتی ناظر بر فعالیت رسانه هاست.

چندی پیش خبرگزاری های اعلام کردند شورای اطلاع رسانی دولت طرحی را تهیه کرده که بر اساس آن دبیرخانه این شورا، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا، موسسه ایران (روزنامه ایران و سایر نشریات زیر مجموعه) و چند سازمان دیگر در هم ادغام می شوند و تحت نظر دفتر رئیس جمهور خواهند بود.

بسیاری از ناظران نسبت به این گزارش ها و تاثیرات آن بر روی خبررسانی در ایران ابراز نگرانی کردند، اما دولت واکنشی رسمی به آن نشان نداد.

افزایش کنترل رسانه ها در حالی صورت می گیرد که محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هفته پیش گفت دولت روحیه بسیار بالایی در نقد پذیری دارد، زیرا توسط حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ نشریه در کشور با شدیدترین شیوه هایی که بعضی از آن ها اهانت آمیز است، به صورت روزانه و هفتگی نقادی و تخریب می شود.

طی یکسال گذشته تعداد زیادی از نشریات نزدیک به اصلاح طلبان از جمله روزنامه های سرمایه، حیات نو، فرهنگ آشتی، آرمان، ایراندخت، بهار، اعتماد و اعتماد ملی توقیف شدند.

مطالب مرتبط