کدخدایی: اگر دادگاه تشکیل شود، جنتی سند ارائه می‌کند

Image caption سخنگوی شورای نگهبان گفت که دبیر این شورا "حتما" برای اتهامات خود علیه منتقدان دولت مستنداتی داشته است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در مورد اسناد ادعای احمد جنتی دبیر این شورا راجع به "کمک‌های میلیاردی آمریکا به سران فتنه" گفت:‌ "هر زمان به جرم کسانی که مقابل نظام ایستادند رسیدگی شود، اسناد کمک‌های میلیاردی به آنها نیز ارائه می‌شود."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کدخدایی امروز ۱۶ مرداد (۷ اوت) در جریان یک نشست خبری، در پاسخ به سوالی راجع به زمان ارائه اسناد مربوط به این "کمک‌های میلیاردی" به قوه قضاییه گفت که "جواب این سؤال را باید از آیت الله جنتی پرسید"، ولی "در تلاش‌های دشمن علیه نظام اسلامی اساسا تردیدی وجود ندارد و آیت الله جنتی نیز حتما اسنادی در این خصوص داشته است."

احمد جنتی روز ۵ مرداد در یک سخنرانی به مناسب نیمه شعبان در قم گفته بود که سندی را به دست آورده که نشان می دهد دولت آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به "سران فتنه" داده است و قرار بوده در صورت "انقراض نظام"، ۵۰ میلیارد دلار دیگر هم به آنها پرداخت شود. "سران فتنه" اصطلاحی است که از سوی هواداران دولت، برای اشاره به رهبران اصلاح طلبان مورد استفاده قرار می گیرد.

در واکنش به این اتهام، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران، در یک نامه مشترک خطاب به مراجع تقلید شیعه، از آنان تقاضا کردند از آقای جنتی بخواهند در مورد اتهام هایی که متوجه مخالفان حکومت کرده است سند ارائه کند.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق هم خواستار آن شد که اظهارات احمد جنتی بررسی شود "تا اگر واقعیت دارد، تکلیف روشن شود و اگر دروغ است با دروغ‌پردازی‌هایی که مصداق بارز تشویش اذهان عمومی است برخورد شود".

حمید رسایی: خاتمی پول گرفته است

در واکنشی دیگر، امروز حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، دریافت کننده یک میلیارد دلار مورد اشاره احمد جنتی را محمد خاتمی دانست و گفت که "مستندات و اخباری درباره این کمک مالی در اختیار برخی شخصیت ها، از جمله خود من قرار گرفته است".

وی افزود که ارائه چنین کمک هایی موضوع جدیدی نیست و تاکید کرد: "حدود ۸ سال پیش آیت الله مصباح یزدی نیز اعلام کرد که چمدان های دلاری از طرف استکبار در اختیار تجدید نظر طلبان قرار گرفته است."

در آستانه انتخابات مجلس ششم در سال ۱۳۷۸، محمدتقی مصباح یزدی روحانی منتقد اصلاحات، گفته بود که رئیس سازمان "سیا" با سفر به ایران یک چمدان دلار به روزنامه نگاران اصلاح طلب داده است.

در پی این اظهارات، وزارت ارشاد خواستار ارائه مستندات اتهام بیان شده از سوی آقای مصباح یزدی شد، اما این روحانی منتقد اصلاح طلبان بعدا اظهار داشت که سخنانش درست منعکس نشده است.

مطالب مرتبط