وزارت خارجه ایران: "تخلف" سه آمریکایی زندانی محرز شده است

شین بائر، جاش فتال و سارا شورد
Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران هیچ اشاره ای به اتهام جاسوسی که توسط حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات به این افراد وارد شده، نکرده است

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت "تخلف" سه آمریکایی زندانی در ایران محرز شده و این افراد باید در برابر قانون پاسخگو باشند.

شین بائر، جاش فتال و سارا شورد ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی در مرز کردستان ایران و عراق به اتهام ورود به خاک ایران دستگیر شدند.

آقای مهمانپرست امروز یکشنبه، ده مرداد گفت این افراد به دلیل ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شده اند و سایر اتهام های احتمالی مانند اقدام یا نیت ضد امنیتی از سوی آنها در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هیچ اشاره ای به اتهام جاسوسی که توسط حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران به این افراد وارد شده، نکرده است.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، اردیبهشت امسال گفته بود که مدارکی در اختیار دارد که نشان می دهد این افراد جاسوس هستند.

وکیل ایرانی این سه شهروند آمریکایی می گوید که آنها هنوز رسما تفهیم اتهام نشده اند. خانواده های آنها هم می گویند که این سه جوان برای گردش به کردستان عراق رفته بودند و قصد ورود به خاک ایران را نداشتند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز گذشته ( سی و یکم ژوئیه) طی بیانیه ای خواهان آزادی سه آمریکایی زندانی در ایران شد و گفت این سه آمریکایی هرگز برای دولت ایالات متحده کار نکرده اند.

آقای اوباما گفت: "آنها هرگز دعوایی با دولت ایران نداشته اند و احترام زیادی برای مردم ایران قائل هستند."

آقای اوباما از ایران خواست که فورا سه آمریکایی را بر اساس موازین بین المللی حقوق بشر و اصول بشردوستانه آزاد کند و گفت که "حبس ناعادلانه" آنها هیچ ارتباطی با موضوع های مورد اختلاف ایران و آمریکا ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرنگاران گفت: "آمریکایی های بازداشت شده، در دوران بازداشت، بر اساس معیارهای اسلامی و ملاحظات انسانی از تسهیلات گسترده ای برخوردار بوده اند."

آقای مهمانپرست به دسترسی کنسولی سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به این افراد، تماس تلفنی با خانواده و سفر مادران آنها به ایران اشاره کرده است.

این در حالی است که مادران این سه جوان آمریکایی می گویند دو ماه است که از فرزندانشان هیچ خبری ندارند. تنها ملاقات آنها با فرزندانشان حدود دو ماه پیش در ایران صورت گرفت.

مطالب مرتبط