دامیکو، بانوی بزرگ سینمای ایتالیا درگذشت

سوسو چکی دامیکو
Image caption نام دامیکو بر پیشانی بسیاری از مشهورترین فیلم‌های ایتالیایی می‌درخشد، از "دزدان دوچرخه" تا "یوزپلنگ"

سوسو چکی دامیکو، مشهورترین فیلمنامه‌نویس سینمای ایتالیا شامگاه شنبه در ۹۶ سالگی در رم درگذشت.

خانم دامیکو، از چهره‌های پشت صحنه سینمای ایتالیا بود که بیش از بسیاری از فیلمسازان بر سینمای ایتالیا تأثیر گذاشت. با مرگ این بانوی پیر دوران مهمی در تاریخ سینمای ایتالیا به پایان می‌رسد.

نام دامیکو بر پیشانی بسیاری از مشهورترین فیلم‌های ایتالیایی می‌درخشد، از "دزدان دوچرخه" تا "یوزپلنگ".

خانم دامیکو برای فیلمسازان ناموری مانند میکل آنجلو آنتونیونی، لوئیجی کومنچینی، ماریو مونیچلی، فرانچسکو روزی و فرانکو زفیرلی فیلنامه نوشته بود.

به ویژه بیش از دو دهه همکاری خانم دامیکو با لوکینو ویسکونتی، کارگردان شهیر ایتالیایی، برای او نام و اعتبار زیادی به ارمغان آورد.

خانم دامیکو در سال ۱۹۱۴ در خانواده‌ای بافرهنگ به دنیا آمد.

در سالهای پس از جنگ جهانی دوم که ایتالیا گرفتار فقر و محنت بود، او زنی جوان بود که تنها به خاطر کمک به معاش خانواده به فیلمنامه‌نویسی روی آورد، اما به زودی با بزرگان سینما حشر و نشر پیدا کرد.

یکی از اولین فیلمنامه‌های او به نام "دزدان دوچرخه" که توسط ویتوریو دسیکا کارگردانی شد، به شهرت فراوان رسید و برای خانم دامیکو موفقیتی بزرگ به همراه آورد.

ایده اصلی فیلمنامه "دزدان دوچرخه" از آن خانم دامیکو بود و او فیلمنامه را به همراه چزاره زاواتینی نوشت. این فیلم یکی از سرفصل‌های مهم مکتب نئورئالیسم به شمار می‌رود.

خانم دامیکو در سالهای بعد با بسیاری از فیلمسازان مطرح ایتالیا همکاری کرد و به مشهورترین فیلمنامه‌نویس ایتالیا بدل شد.

جورجو ناپولیتانو رئیس جمهور ایتالیا، از خانم دامیکو به عنوان "قهرمان بزرگ یکی از بهترین فصل‌های سینمای ایتالیا" یاد کرد. فرانکو زفیرلی، سینماگری که دامیکو برای او فیلمنامه نوشته بود، از او به عنوان "یک فیلمنامه‌نویس استثنایی" و زنی خوش‌قلب ستایش کرد و گفت: «او مادر و خواهر همه ما بود.» خانم دامیکو جوایز ادبی و هنری بسیاری دریافت کرده بود. در سال ۱۹۹۴ جشنواره سینمایی ونیز با جایزه‌ای ویژه از خدمات هنری خانم دامیکو قدردانی کرد.

به گفته خبرگزاری ایتالیایی انسا، سه فرزند خانم دامیکو در لحظه مرگ در کنار او بودند.

مراسم خاکسپاری سوسو چکی دامیکو روز دوشنبه در رم انجام می‌شود.

مطالب مرتبط