ابراز نگرانی موسوی و کروبی از 'آسیب های شدید' تحریم ها

کروبی و موسوی
Image caption مهدی کروبی و میرحسین موسوی می گویند سخنان نانسنجیده دولتمردان، تحقیر، تحریم و تهدید کشور را به همراه داشته است

میر حسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالفین دولت گفته اند تحریم های جهانی موجب وارد آمدن آسیب های شدید به مردم و به ویژه کارگران، کشاورزان و اقشار محروم جامعه خواهد شد.

به گزارش سحام نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی و میر حسین موسوی روز یکشنبه دیداری با هدف "بررسی حوادث و رخدادهای اخیر کشور" کردند و در آن اظهار داشتند: "تحریم های صورت گرفته آسیبی است که به قشر محروم جامعه وارد می آید و شرایط را برای این افراد که متاسفانه بخش عظیمی از جامعه هستند سخت تر می کند."

به دنبال خودداری ایران از توقف غنی سازی اورانیم شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های بیشتری علیه ایران وضع کرده است.

علاوه بر این اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا نیز تحریم های یکجانبه ای علیه صنایع نفت و گاز ایران اعمال کرده اند.

طی چند هفته گذشته گزارش های متعددی درباره احتمال حمله آمریکا و اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران در صورت عدم موفقیت تحریم ها منتشر شده است.

آقایان موسوی و کروبی این تحریم ها و تهدیدها را محکوم کردند و از "سخنان نسنجیده" دولتمردان که موجب "تحقیر"، تحریم و تهدید کشور شده انتقاد کردند.

به گفته آنها شرایط به گونه ای شده که حتی عقب نشینی از برخی مواضع قبلی نه تنها امتیازی برای کشور به همراه نمی آورد بلکه موجب بحرانی تر شدن اوضاع می شود.

میر حسین موسوی گفت: "تحریم های اخیر که بصورت گسترده و در سطحی وسیع در حال برنامه ریزی و اجراست، موجب وارد آمدن آسیب های شدید به مردم، مخصوصاً کارگران، کشاورزان و اقشار محروم جامعه خواهد شد. کشور هم اکنون با مشکلاتی نظیر تورم، رکود اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری روبرو است که این تحریم ها می تواند این عوامل را تشدید کند."

توسعه شبکه های اجتماعی

مهدی کروبی با اشاره به حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که مخالفان آن را "تقلب" و "کودتا" نامیده و حکومت آن را "فتنه" می نامد گفت: "فتنه چیزی نیست جز مهندسی آرای مردم و نادیده گرفتن حق رای آنان."

این دو درباره اظهارات اخیر محمد رضا نقدی مبنی بر ایجاد 7000 پایگاه بسیج در کشور در سراسر کشور گفتند بسیج که برای مقابله با تهدیدهای خارجی ایجاد شده بود، اکنون به ابزار سرکوب مردم، دانشجویان، دراویش و خواسته های مدنی آنان و مهندسی در انتخابات تبدیل شده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی همچنین خواستار تشکیل شبکه های اجتماعی برای "تولید محتوا و آمار صحیح" و "مقابله با آمارهای غلط و دروغین دولت" شدند.

مهدی کروبی درباره موضوع حساب ذخیره ارزی کشور گفت با وجود اینکه بارها نمایندگان خواهان شفاف سازی در این مورد شده اند، دولت تحت عنوان محرمانه بودن آن از ارائه گزارش صحیح خودداری میکند.

وی گفت: "بنظر می رسد کفگیر آقایان دولتی به ته صندوق ذخیره ارزی خورده است که توانایی اجرای مصوبه مجلس در خصوص توسعه مترو را نداشته اند."

اشاره آقای کروبی به مصوبه مجلس است که دولت را ملزم به اختصاص دو میلیارد دلار به پروژه متروی تهران کرده است اما محمود احمدی نژاد تاکنون از اجرای این مصوبه خودداری کرده است.

مهدی کروبی گفت سیاست های اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفت و گفت مطابق برنامه پنج ساله چهارم رشد اقتصادی باید به 8 درصد می رسید اما این رقم تنها 2 درصد بوده است.

میر حسین موسوی نیز از "خبرهای تلخ" زندانیان گمنام سیاسی به ویژه بند زنان یاد کرد و گفت: "شاید بهتر است تا دیر نشده مقامات قضایی و امنیتی به این موارد رسیدگی کنند تا فردا که مسئله ای رخ داد و پرده ها کنار رفت تقصیر را به گردن تعدادی عوامل خودسر نیاندازیم."

مطالب مرتبط