احمدی نژاد: آماده گفت و گو با اوباما درباره اداره جهان هستم

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در شهریور ماه آینده به نیویورک سفر خواهد کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که در سفر آتی خود به نیویورک آمادگی دارد تا در بالاترین سطح و در برابر دوربین های تلویزیونی با رئیس جمهور آمریکا بر سر مسایل جهان گفت و گو کند.

آقای احمدی نژاد که روز دوشنبه ۱۱ مرداد (دوم اوت) در جمع ایرانیان خارج از کشور سخنرانی می کرد با اشاره به اجلاس شهریور ماه سازمان ملل در نیویورک گفت: "طی چند سال گذشته، هر سال اعلام می کردیم حاضریم هنگامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می آییم، با جورج بوش در برابر رسانه ها گفت و گو کنیم. بعد گفتند که بوش از گفت و گو واهمه دارد؛ ما هم گفتیم اشکال ندارد برای گفت و گو مشاورانش را هم بیاورد."

رئیس جمهوری ایران که سخنرانی های سالانه او در مجمع عمومی سازمان ملل همواره خبرساز بوده است با دعوت از آقای اوباما برای شرکت در گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: "در این گفت و گو آماده ایم تا راه حل مسائل جهان را روی میز بگذاریم تا ببینیم روش چه کسی بهتر است."

'صهیونیست ها می خواهند مرا ترور کنند'

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان امروز خود با انتقاد از سیاست های آقای اوباما در رابطه با اسرائیل خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: "صهیونیست ها چیزی نیستند؛ یک حزب سیاسی هستند که فقط پول و رسانه را در دست گرفته اند. آنها را ول کنید و ملت ها را بچسبید، زیرا آنها خود از بین خواهند رفت."

او همچنین ادعا کرد که دولت اسرائیل برای ترور او برنامه ریزی کرده و کسانی را نیز برای این منظور استخدام کرده است.

آقای احمدی نژاد پیش تر هم از "توطئه" برای ترور خود سخن گفته است. او در جریان سفر دو سال قبل خود به ایتالیا هم مدعی شده بود که افرادی با بالا بردن میزان تابش اشعه ایکس در محل حضور او قصد آن را داشته اند تا به او آسیب برسانند.

او پس از بازگشت از سفر خود به عراق در تابستان سال ۲۰۰۸ نیز مدعی شده بود که "دشمنان" برای ربودن او برنامه ریزی کرده بودند که با "هوشیاری" او و مقامات ایرانی این نقشه ناتمام مانده است.

'ملی شدن صنعت نفت ناتمام مانده است'

آقای احمدی نژاد در سخنرانی دیگر امروز خود که در جمع مدیران صنعت نفت صورت گرفت با اشاره به موانع جهانی و داخلی بر سر صنعت نفت ایران گفت: "صنعت نفت ایران هم اکنون در بهترین دوران خود به سر می برد."

او همچنین تأثیر معادلات سیاسی جهان بر قیمت نفت را عاملی "بیرونی" دانست که مانع از به دست آمدن "منفعت کامل" صنعت نفت برای ملت ایران شده است.

آقای احمدی نژاد در رابطه با مشکلات داخلی صنعت نفت ایران نیز گفت: "در پنجاه، شصت سال گذشته بخش اعظم سود سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران نصیب خریداران نفت شده است و به تعبیری اگر قیمت واقعی نفت ۱۰۰ واحد بوده، آنچه نصیب ملت ایران شده است ۳۰ واحد بوده است."

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: "تا زمانی که اکتشاف، بهره برداری، تبدیل و فراوری نفت به طور کامل در اختیار ملت ایران و اندیشه ایرانی قرار نگیرد، پروسه ملی شدن صنعت نفت کامل نشده است."

افزایش بی سابقه بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی سالهای گذشته درآمد نفتی ایران را به طرز بی سابقه ای افزایش داده است، اما همزمان مشکلات ناشی از رکود جهانی اقتصاد و وضعیت سیاسی ایران به خاطر برنامه اتمی این کشور و بحران های سیاسی داخلی، باعث شده است تا صنعت نفت این کشور در سالهای اخیر با انتقادهای بسیاری از جانب کارشناسان اقتصادی روبرو شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست