موسوی: فاجعه در زندان ها ادامه اندیشه دبیر شورای نگهبان است

میرحسین موسوی و محمد خاتمی
Image caption موسوی "دروغ بزرگ" جنتی را "برهان روشن" بر تقلب در انتخابات دانست و خاتمی سخنان خطیب جمعه تهران را "دروغ پردازی" دانست

میر حسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران و محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین به اظهارات اخیر دبیر شورای نگهبان ، احمد جنتی که گفته بود سران فتنه یک میلیارد دلار از آمریکا دریافت کرده اند واکنش نشان داده اند.

میرحسین موسوی "فاجعه ای که اکنون در زندان ها رخ می دهد" را ادامه اندیشه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، خواند و اظهارات اخیر او را "دروغ بزرگی" دانست که "برهانی روشن" بر تقلب در انتخابات اخیر است.

محمد خاتمی هم خواستار پی گیری این اتهام شده تا در صورت واقعیت تکلیف موضوع روشن شود و در غیر این صورت به گفته او "با دروغ پردازی که مصداق بارز تشویش اذهان عمومی است برخورد شود."

بر اساس گزارشی که وب سایت کلمه در روز دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۸۹ از دیدار چند روز پیش آقای موسوی با ایثارگران منتشر کرده، او گفته است: "فاجعه ای که اکنون در زندان ها رخ می دهد ادامه اندیشه دبیر شورای نگهبان و شاگردان اوست. فاجعه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه و حمله به مردم نتیجه چنین نگاهی است که به خوبی در آن سبعیت و زشتی همه گرایش های اقتدارگرایانه و فرعونیت را می توان دید. واقعا نمی شود سخنان ایشان را که در جایگاه مقدس نماز جمعه به محاکم قضایی برای اعدام زندانیان دست مریزاد می گفت و هل من یزید می طلبید که عده بیشتری اعدام شوند، فراموش کرد."

آقای موسوی همچنین با اشاره به اظهارات اخیر آقای جنتی گفت: "دروغ یکی از ظلم هاییست که در هر زمانی بد است. مخصوصا اگر این دروغ از دهان دبیرشورای نگهبان قانون اساسی و امام جمعه پایتخت باشد. کسی که باید امانتدار آرای مردم و پاسدار اصول قانون اساسی و میثاق ملی باشد. آیا برهانی روشن تر از دروغ بزرگ اخیر این آقا برای تقلب در انتخابات می توان آورد؟ مخصوصا اگر در نظر بیاوریم که این اولین خلاف گویی ایشان نیست."

چند روز پیش رسانه های ایران گزارش دادند که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه تهران، در سخنرانی خود در روز نیمه شعبان (تولد امام دوازدهم شیعیان) در مسجد جمکران، "سران فتنه" را متهم کرد که یک میلیارد دلار از مقام های سعودی دریافت کرده اند و آمریکا و سران سعودی به آنها قول داده بودند که در صورت سرنگون کردن نظام ایران، ۵۰ میلیارد دلار دیگر هم به آنها خواهند داد.

این گفته آقای جنتی با واکنش شدید مخالفان در ایران، از جمله جبهه مشارکت، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و محمد خاتمی، روبرو شد و بیشتر آنها خواهان ارائه اسناد این ادعا از سوی آقای جنتی و نیز محاکمه آقای جنتی در دادگاه شدند.

آقای موسوی از "گسترش ظلم و جور" در ایران انتقاد کرده و گفته است: "آیا اسلام قبول می کند که از یک انسان هتک حرمت شود یا با فروکردن سر یک زندانی در توالت از او اعتراف گرفته شود؟"

آقای موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنرانی یک روحانی که روز نیمه شعبان از تلویزیون ایران پخش شده است، گفت: " یک نفر با لباس روحانیت برای مردم آن هم در روز جشن و سرور مذهبی می گفت که اگر نصف جامعه درمقابل نصف دیگر که حاکم است قرار گیرد، آن نصف حاکم حق دارد همه نصف دیگر را اعدام کند. فاجعه بارتر اینکه ایشان از جنگ نهروان به عنوان استنناد نسل کشانه خود نام می برد و در این صحبت طبیعی بود که ایشان نه اشاره ای به جنگ نهروان و شکل آغاز و انجام آن و نه اشاره ای به حضور آزادانه خوارج در قلمرو جهان آن روز اسلام داشته باشد.

آقای موسوی در انتها بار دیگر بر انتخابات آزاد تاکید کرد و گفت مجلس جای نمایندگان واقعی ملت است و نه وکلای تسخیری آنها: "ما در مجلس اول جمهوری اسلامی به چنین فضایی نزدیک شدیم. اما از مجلس چهارم به بعد آن فضا از بین رفت. امروز روشن شدن هر چه بیشتر تفکر حداقلی بعضی از اعضای شورای نگهبان به ملت نشان می دهد که استنباط ظرفیت این شورای کلیدی و انحراف آن از وظایف اصلی و تبدیل شدن آن به یک صافی آرای ملت تا چه حد برای آتیه مملکت مهلک است."

آقای خاتمی در دیدار با گروهی از دانشجویان شیرازی با اشاره به سخنان آقای جنتی گفت: " گرچه وقتی از تریبون مقدس نماز جمعه با کمال بی پروائی مرجع جلیل القدر و بزرگواری که افتخار عالم تشیع است دست نشانده و دست پروره انگلیس معرفی می‌شود و کسی با آنها برخورد نمی‌کند چه توقعی داریم که به دیگران اهانت نکنند و بهتان نزنند؟"

آقای خاتمی ضمن انتقاد از متوسل شدن "به رفتارهای غلط و حتی سرکوب به دروغ و تهمت و ناسزا گوئی" برای توجیه سیاست های غلط گفت: "به جای رسیدگی به واقعیت‌ها و جلوگیری از سقوط کشور و لطمه دیدن انقلاب ادعا می‌کنند که میلیاردها دلار از خارج در اختیار کسانی قرار گرفته است برای ضربه زدن به انقلاب."

مطالب مرتبط