احمد توکلی: پرداخت کمک یک میلیون تومانی به فرزندان متوقف شود

احمد توکلی
Image caption احمد توکلی پیش بینی کرد اجرای طرح پول دادن به نوزادان در آینده مشکلات فراوانی برای کشور بوجود بیاورد

احمد توکلی، نماینده مردم تهران روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ آگوست) با اعلام اینکه پرداخت یک میلیون تومانی دولت به نوزادان، چون در مجلس تصویب نشده غیر قانونی است، خواستار توقف آن از سوی دولت شد.

آقای توکلی پیش بینی کرد که طرح دادن یک میلیون تومان به متولدین سال ۱۳۸۹ و بعد از آن، تبعات بسیار منفی برای کشور داشته باشد و با اشاره به این که در سال ۱۳۸۸ یک میلیون و ۳۳۸ هزار نفر در ایران به دنیا آمده اند، گفت: "حتی بدون توجه به نرخ رشد جمعیت، دولت، امسال باید مبلغی در حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان بپردازد".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) همزمان با سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان به دوازده نفر از والدین نوزادان به دنیا آمده در سال ۱۳۸۹، اسناد مربوط به عضویت "صندوق آتیه مهر رضا" را هدیه کرد.

در طرح "صندوق آتیه مهر رضا" به فرزندانی که در سال ۸۹ و بعد از آن به دنیا آمده باشند، مبلغ یک میلیون تومان و پس از آن سالانه صد هزار تومان پرداخت خواهد شد.

احمد توکلی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران، با اشاره به این که دولت برای تامین بودجه این طرح، با کسری بودجه روبروست، آن را نوعی تشویق برای ازدیاد جمعیت دانست و گفت: "این طرح، دولت های آینده را هم درگیر می کند و با توجه به عدم امکان اجرای آن، نارضایتی ها را تشدید می کند".

آقای توکلی با بیان این که تامین آینده فرزندان کشور با دادن اعانه نفتی ممکن نیست، اظهار امیدواری کرد با به کار بردن تدبیر در مصرف درآمد نفتی، برای آیندگان چاره ای اساسی اندیشیده شود.‌ پیش از این محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، در جواب مخالفان "طرح آتیه مهر رضا" گفته بود:" کسانی که درباره کنترل جمعیت سخن می گویند خود را جای خدا نشانده اند؛ در حالی که خداوند می فرماید اگر فقر و تنگدستی هم دارید، ازدواج کنید". او هم چنین ابراز امیدواری کرده بود که نوزادان ایرانی جزو یاران با وفای امام دوازدهم شیعیان باشند.

بر اساس آمار و گزارش های موجود، افزایش جمعیت و ناکافی بودن امکانات رفاهی و بهداشتی از مشکلات کنونی جامعه ایران است که این مساله با توجه به جوان بودن جمعیت، با افزایش نرخ بیکاری دراین کشور همراه شده است.

در طول هشت سال جنگ ایران و عراق، جمعیت ایران رشد سالانه ۳.۹ درصدی را تجربه کرد که ۴۰ درصد بیشتر از دوره های مشابه قبلی بود، اما با اجرای طرح کنترل جمعیت، اکنون رشد جمعیت ایران به ۱.۵ درصد رسیده است.

مطالب مرتبط