مهمانپرست: رهبر برزیل از پرونده سنگسار آشتیانی اطلاع کافی ندارد

اردوغان (راست) و داسیلوا (چپ)
Image caption داسیلوا (چپ) و اردوغان از جمله مخالفان تحریمهای بین المللی علیه ایران بوده اند

دولت ایران پیشنهاد برزیل برای اعطای پناهندگی به یک زن ایرانی محکوم به سنگسار را رد کرده است.

روز سه شنبه، 12 مرداد (3 اوت)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پیشنهاد رئیس جمهوری برزیل برای پذیرش سکینه آشتیانی، زن ایرانی که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده، گفت "با توجه به شناختی که ما از جناب آقای داسیلوا داریم، وی شخصیتی بسیار انسانی و عاطفی است که احتمالا اطلاعات کافی درباره این پرونده به دستش نرسیده است."

روز یکشنبه این هفته گزارش شد که لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، آمادگی کشورش برای دادن پناهندگی به سکینه آشتیانی را اعلام کرده و از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواسته است تا اجازه دهد خانم آشتیانی از ایران خارج و به برزیل پناهنده شود.

درخواست مقامات و شخصیت های خارجی از رهبران کشورهای دوست برای عفو محکومان، به خصوص محکومان سیاسی، پدیده ای بی سابقه نیست، اما اعلام آمادگی برای اعطای پناهندگی به محکومان، اقدامی متعارف نبوده است به خصوص اینکه در جمهوری اسلامی، حتی بخشنامه رئیس سابق قوه قضائیه برای خودداری از اجرای احکامی مانند سنگسار نیز گاه نادیده گرفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد وضعیت قضایی خانم آشتیانی گفت که پرونده روند قضایی خود را براساس جرایمی که صورت گرفته طی می کند و افزود "کاری که در این خصوص می شود انجام داد این است که آقای داسیلوا را در جریان جزئیات جرائم فردی که متخلف بوده و محکوم شده است قرار داد که فکر می کنم مساله برایش روشن شود."

سکینه آشتیانی چهار سال پیش به اتهام ارتباط نامشروع با دو مرد پس از فوت همسرش به شلاق محکوم شد و این حکم در باره او به اجرا در آمد.

بعدا، پرونده دیگری علیه خانم آشتیانی به اتهام ارتباط نامشروع در زمان حیات همسرش به جریان افتاد و قاضی پرونده این بار او را در ارتباط با اتهام زنای محصنه مقصر تشخیص داد و حکم سنگسار او را صادر کرد.

Image caption خبر حکم سنگسار سکینه آشتیانی در سطح جهانی مطرح شد و انتقاداتی را در پی آورد

ماه گذشته اعلام شد که پرونده خانم آشتیانی به منظور رسیدگی در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار گرفته و حکم سنگسار فعلا اجرا نمی شود.

پیش از آن، گروهی از حقوقدانان و شخصیت ها و نهادهای ایرانی و بین المللی مدافع حقوق بشر ضمن تقبیح صدور و اجرای حکم سنگسار، خواستار لغو حکم دادگاه علیه خانم آشتیانی و ملغی شدن این مجازات در ایران شده بودند.

شماری از رسانه های معتبر خارجی نیز با انعکاس خبر احتمال سنگسار این زن و ابراز انزجار نسبت به صدور و اجرای چنین احکامی در ایران، اعلام کردند سنگسار از جمله مجازات های غیرانسانی و مغایر ضوابط بین المللی است و خواستار اعتراض جامعه جهانی به این حکم شدند.

روابط داسیلوا با رهبران ایران

در مقابل، برخی مقامات جمهوری اسلامی با محکوم کردن مخالفان سنگسار، چنین مجازاتی را منطبق با قوانین اسلامی و لازم الاجرا قلمداد کرده و از مقامات قضایی خواستند به تلاش رسانه های خارجی برای برانگیختن افکار عمومی در سطح جهانی بی اعتنا باشند.

همچنین، مدتی پس از اعلام توقف اجرای حکم سنگسار خانم آشتیانی، اعلام شد که مقامات قضایی محمد مصطفائی، وکیل مدافع وی را احضار و همسر و برادر همسر او را بازداشت کرده اند.

معلوم نیست که دلیل این اقدام چه بوده است اما آقای مصطفائی به خاطر تلاش حرفه ای خود در جهت جلوگیری از اجرای احکامی مانند اعدام نوجوانان و سنگسار زنان، شخصیتی شناخته شده در داخل و خارج از کشور محسوب می شود.

رئیس جمهوری برزیل دلیل خود در طرح پیشنهاد اعطای پناهندگی به سکینه آشتیانی را توضیح نداده اما ظاهرا انتظار داشته است که مقامات جمهوری اسلامی با توجه به روابط دوستانه ای که با او دارند، به جای سنگسار یا تبدیل این مجازات، به خانم آشتیانی اجازه دهند از کشور خارج شود.

در جریان بحران ناشی از برنامه های اتمی ایران، مقامات جمهوری اسلامی بارها از آقای داسیلوا به عنوان یکی از حامیان اصلی خود نام برده اند و دولت برزیل نیز گاه مواضعی در حمایت از برنامه اتمی ایران اتخاذ کرده که می تواند باعث شناخته شدن او به عنوان یکی از دوستان حکومت ایران شده است.

Image caption مقامات قضایی ایران وکیل پرونده را برای بازپرسی احضار کردند

در ماه مه سال جاری، رئیس جمهوری برزیل و نخست وزیر ترکیه به منظور حل بحران هسته ای ایران به تهران سفر کردند و پس از مذاکراتی با طرف ایرانی، توافقنامه سه جانبه ای شامل مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور اتمی امضا شد.

اگرچه مقامات سه کشور ابراز امیدواری کردند که امضای توافقنامه تهران مانع از تشدید تحریم های بین المللی سازمان ملل علیه ایران شود، اما شورای امنیت محتوای این توافقنامه را به عنوان راهی برای حل بحران اتمی ایران کافی ندانست و قطعنامه ای حاوی تحریم های جدید علیه ایران را تصویب کرد.

برزیل و ترکیه تنها اعضای شورای امنیت بودند که به قطعنامه شماره 1929 شامل تنبیه های جدید علیه ایران رای منفی دادند و باعث شدند تا این قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب برسد.

مقامات جمهوری اسلامی از اینکه این قطعنامه لازم الاجرا به اتفاق آرا به تصویب نرسیده ابراز خرسندی کرده و آن را نشانه شکست تلاش های بین المللی علیه ایران، و ادامه روابط دوستانه خود با رهبران برزیل و ترکیه را دلیلی بر منزوی نبودن ایران توصیف کرده اند.

دومین دوره ریاست جمهوری لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا در پائیز سال جاری خاتمه می یابد و انتخابات برای گزینش جانشین او برگزار می شود و موفقیت توافقنامه تهران در حل و فصل یک مساله معضل بین المللی می توانست به عنوان دستاوردی مهم در دوره زمامداری او ثبت شود.

در همانحال، روابط آقای داسیلوا با حکومت ایران و اظهارات مقامات ارشد جمهوری اسلامی در مورد دوستی دو جانبه نمی توانسته است بر وجهه رئیس جمهوری برزیل، به خصوص در میان مدافعان حقوق بشر، تاثیری مثبت داشته باشد.

مطالب مرتبط