واکنش ایران به اظهارات اخیر دریاسالار مولن

وحیدی وزیر دفاع ایران
Image caption وزیر دفاع ایران سخنان مولن درباره حمله به ایران را تداعی کننده "ادبیات فاشیستی" عنوان کرد

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران سخنان اخیر مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را تداعی کننده ادبیات فاشیستی خواند و گفت:" نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، آماده دفاع از ایران هستند و طرح های دفاعی دشمن کوب و پشیمان کننده ای را آماده کرده اند".

آقای وحیدی روز سه شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) پیش از سفر به عمان، طراحی حمله به یک ملت و دولت درهزاره سوم را ناشی از نقض آشکار منشور سازمان ملل دانست و گفت: "شورای امنیت یک ساختار غیرعادلانه دارد که در خدمت منافع نامشروع قدرت های جهانی است، والا چنین اظهارات و اقداماتی باید تاکنون محکوم می شد".

روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، دریاسالار مایک مولن با بیان این که توسل به حمله نظامی برای جلوگیری از برنامه های اتمی ایران "احتمالا نظر بدی است" گفته بود که در صورتیکه چنین حمله ای ضرورت داشته باشد، ارتش آمریکا نقشه عملیاتی آن را تهیه کرده و در دست دارد.

آقای مولن که بالاترین مقام نظامی این کشور محسوب می شود، گفته بود که حمله نظامی به ایران می تواند تبعات جدی و پیش بینی نشده ای در خاورمیانه داشته باشد. با این حال وی تاکید کرده بود که "دستیابی ایران به تسلیحات اتمی یک ریسک غیرقابل قبول است".

در همین زمینه منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) با اشاره به این که در شرایط کنونی جنگ در خاورمیانه به زیان آمریکا است، گفت: "آنها می خواستند ملت های منطقه را اسیر کنند، اما اکنون خود اسیر مردم منطقه شده اند. امیدواریم سرنوشت ده ساله آمریکایی ها در منطقه خاورمیانه، آن ها را به تفکر بیندازد".

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در گفت و گو با ایسنا، سخنان رئیس ستاد مشترک آمریکا را اظهاراتی نسنجیده دانست که در حالت عدم تعادل، عصبانیت، بی برنامگی و سرخوردگی از شکست های منطقه ای آمریکا بیان شده است.

در چند سال گذشته روابط ایران و آمریکا تنش های فراوانی داشته است. هرگاه آمریکا ایران را به حمله نظامی تهدید کرده، ایران تهدید به بستن تنگه هرمز و قطع صدور نفت از خلیج فارس کرده است.

در تازه ترین اظهارات، سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران با بیان این که ارتش ایران در همه جا از ناوگان تجاری کشور حمایت می کند، اظهار کرد: "در صورت تهدید احتمالی از طرف نیروهای بیگانه، ارتش همان کاری را انجام می دهد که تاکنون در مقابله با دزدان دریایی سومالی در خلیج عدن انجام داده است".

مطالب مرتبط