زندانیان رجائی شهر خواهان پایان یافتن اعتصاب غذای زندانیان اوین شدند

عکسی از زندان(آرشیوی)
Image caption زندانیان زندان رجایی شهر هم از زندانیان معترض زندان اوین حمایت کردند

زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر کرج، از زندانیانی که در زندان اوین تهران اعتصاب غذا کرده اند، خواستند که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

بنا به گزارش منابع خبری مخالفان دولت ایران، تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر با انتشار بیانیه ای در روز سه شنبه ۱۲ مرداد ( ۳ آگوست)، ضمن اعلام حمایت از "تقاضاهای مشروع" اعتصاب کنندگان، اعلام کردند که جنبش اعتراضی طرفدار دموکراسی در ایران، "برای ساختن ایرانی آزاد" به وجود آنها نیاز دارد.

پیش از این، رسانه های نزدیک به جنبش اعتراضی در ایران خبر داده بودند که روز دوشنبه دوم مرداد و در هنگام ملاقات هفتگی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین با خانواده هایشان، "برخورد بد" زندانبانان، اعتراض شدید زندانیان را در پی داشته و همین امر موجب قطع شدن ملاقات ها، توسط مسئولان زندان شده است که در پی این اتفاق، زندانیان با سر دادن شعارهایی به این امر اعتراض کرده اند و شانزده نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده که همگی به سلول انفرادی منتقل شده اند.

زندانیان زندان رجایی شهر کرج در بیانیه خود با درخواست از مقام های سیاسی قضایی و مسئولان زندان اوین برای پذیرش خواسته ها و تامین نیازهای قانونی زندانیان بند ۳۵۰، خواهان آن شدند که این زندانیان هر چه زودتر از بندهای انفرادی به بند عمومی منتقل شوند.

آنها در ادامه با ابراز همدردی با خانواده های زندانیان اعتصابی اوین، از این زندانیان خواستند به اعتصاب غذای خود پایان دهند تا "موجبات صدمه دیدن جان و روح خود و تشدید نگرانی خانواده هایشان" را فراهم نیاورند.

پیش از این حسن اسدی زیدآبادی، عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در گفتگو با بی بی سی فارسی از منتقل شدن چهار نفر از اعتصاب کنندگان به بهداری اوین خبر داده بود.

در همین زمینه خبر می رسد که روز سه شنبه ۱۲ مرداد (۳ آگوست)، گروهی از ایرانیان مقیم برلین با نام "شبکه جوانان ایرانی" در برلین به مدت یک روز، اعتصاب غذای خشک کردند.

هژیر پلاسچی یکی از این اعتصاب کنندگان به بی بی سی فارسی گفت: "اعتصاب غذای خشک ما، برای ابراز همدردی با اعتصاب غذا کنندگان در زندان اوین به صورتی نمادین از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب، روبروی دفتر آ.آر.دی که یکی از بزرگترین شبکه های خبری آلمان است انجام می شود".

این در حالی است که بنا به گزارش منابع خبری مخالفان دولت ایران، خانواده زندانیانی که اعتصاب غذا کرده بودند نیز از روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت)، پس از ممانعت مسئولان از ملاقات آنها با زندانیانشان، اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

زندانیانی که در زندان اوین اعتصاب کرده بودند، پنج خواسته برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود اعلام کرده اند.

آن ها خواهان رعایت کامل حقوق زندانیان بر اساس آیین نامه سازمان زندان ها، برخورد با زندانبانانی که به حقوق زندانیان تجاوز کرده اند، آزادی بی قید و شرط بابک بردبار، عکاس خبری، که پیش از این اتفاقات قرار بود آزاد شود، افزایش امکانات زندانیان و اجرای قوانین مرتبط با زندانیان "به مثابه حق آنها و نه امتیازی که در مواقع خاص سلب شود"، شده اند.

بنا به نوشته سایت های نزدیک به اصلاح طلبان، مقامات زندان اوین صبح دوشنبه ۱۱ مرداد، به تعدادی از زندانیان این زندان که دست به اعتصاب غذا زده بودند، هشدار داده اند که در صورتی که به اعتصاب خود ادامه دهند، آن ها را به زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهند کرد.