پیشنهاد احمدی نژاد برای مناظره با اوباما رد شد

گیبز
Image caption آمریکا می گوید ایران فشار تحریم های بین المللی را حس کرده است

کاخ سفید به طور تلویحی با رد پیشنهاد محمود احمدی نژاد برای مناظره با باراک اوباما، ایران را متهم کرد که برای مذاکره درباره برنامه اتمی این کشور جدی نیست.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید سه شنبه گفت دولت ایران بارها موضع خود را تغییر داده است و از فشار تحریم های بین المللی بر این کشور خبر داد.

در این حال، آقای گیبز گفت آمریکا همچنان آماده گفت و گو با ایران است.

آقای گیبز که در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: "ما همیشه گفته ایم که در صورت جدی بودن ایران حاضریم پشت میز مذاکره بنشینیم و درباره برنامه اتمی این کشور مذاکره کنیم. تا به امروز جدیتی وجود نداشته است."

آقای گیبز همچنین تاکید کرد که ایران باید تعهدات بین المللی خود عمل کند و پیشنهاد آقای احمدی نژاد برای گفت و گو با همتای آمریکایی خود را ناشی از فشار تحریم های بین المللی دانست.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هم پیش تر گفته بود ایالات متحده آماده است که در هر زمان و هر مکان با ایران در قالب گروه ۱+۵ مذاکره کند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه آمریکا را به هدر دادن فرصت های تاریخی برای بهبود روابط دو کشور متهم کرد.

آقای احمدی نژاد گفت حاضر است در سفر آتی خود به نیویورک در بالاترین سطح و در برابر دوربین های تلویزیونی با رئیس جمهوری آمریکا بر سر مسایل جهان گفت و گو کند.

آقای احمدی نژاد قرار است ماه آینده برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیونیورک سفر کند.

همزمان، پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت افزایش فشارهای بین المللی بر ایران باعث شده این کشور برای گفت و گو تلاش کند.

آقای کراولی گفت: "تجارت با ایران به تدریج مشکل تر شده است... هزینه معاملات برای ایران بالاتر رفته است. آن چه می بینیم باعث دلگرمی است."

آمریکا در تازه ترین اقدام، تعدادی از مقام های ایرانی و شرکت های متهم به همکاری با برنامه های اتمی و نظامی این کشور را تحریم کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست