آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد

وزارت دارایی آمریکا
Image caption تحریم های جدید وزارت دارایی آمریکا شامل چند فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است

ایالات متحده تحریم های جدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشته است.

وزارت دارایی آمریکا روز سه شنبه از قرار گرفتن نام مقام های ارشد سه سازمان ایرانی از جمله نیروی قدس سپاه پاسداران در فهرست تحریم های ایالات متحده خبر داد.

این افراد به همکاری با "سازمان های تروریستی" مانند طالبان متهم شده اند.

نام ۲۱ شرکت و موسسه نیز که به فعالیت برای دولت ایران و همکاری با برنامه اتمی و نظامی این کشور متهم شده اند، در فهرست تحریم ها قرار گرفته است.

این شرکت ها و موسسه ها در شش کشور قرار دارند و در حوزه های مختلفی مانند بانکداری، صنعت و معدن فعال هستند.

تحریم های جدید در راستای سیاست دولت باراک اوباما برای افزایش فشار بر ایران برای توقف غنی سازی هسته ای اعمال شده اند.

دولت آمریکا همچنان خواستار تغییر رفتار منطقه ای ایران است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت تحریم های بین المللی باعث شده دولت ایران تغییراتی در تفکر استراتژیک خود به وجود بیاورد.

آقای کراولی گفت: "تجارت با ایران به تدریج مشکل تر شده است... هزینه معاملات برای ایران بالاتر رفته است. آن چه می بینیم باعث دلگرمی است."

دو نفر از تحریم شدگان از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران هستند که به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی در فلسطین متهم شده اند.

دو فرمانده دیگر نیز به اتهام حمایت از طالبان در افغانستان تحریم شده اند. ایالات متحده نیروی قدس را به پشتیبانی از بعضی از اعضای طالبان متهم کرده است.

تحریم های جدید آمریکا همچنین شامل رئیس کمیته ایرانی بازسازی لبنان است که به همکاری با حزب الله متهم است.

دفتر کمیته امداد امام خمینی در لبنان و رضی موسوی از کارکنان دولت ایران در لبنان نیز از دیگر تحریم شدگان هستند.

افزایش فشار

رابرت آینهورن، از دیپلمات های ارشد آمریکا که مسوول نظارت بر تحریم های ایران و کره شمالی در وزارت امورخارجه این کشور است، گفت واشنگتن چاره ای جز افزایش فشار بر تهران ندارد زیرا پیشنهادهای ارائه شده برای گفتگو با شکست مواجه شده اند.

آقای آینهورن گفت: "هدف از اعمال تحریم ها این است که رهبران ایران را به این نتیجه برساند که به جای عمل نکردن به تعهدات بین المللی، به نفع کشورشان است که پاسخگوی نگرانی های جدی درباره اهداف هسته ای خود باشند."

استوارت لوی، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی نیز هدف از اعمال تحریم بر بعضی از شخصیت های حقیقی و حقوقی ایرانی را مشکل تر کردن فعالیت های این کشور برای حمایت از گروه های تندرو در خاورمیانه عنوان کرده است.

بر اساس قوانین ایالات متحده، تحریم شدگان نمی توانند با شهروندان و سازمان های آمریکایی معامله کنند و دارایی های آنها نیز در آمریکا مسدود می شود.

مطالب مرتبط