عده ای از فعالان اجتماعی ایرانی شبکه تلویزیونی تاسیس می‌کنند

Image caption بنیاد ایران ندا در کالیفرنیا به ثبت رسیده است

عده ای از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران ایرانی فعال در خارج از ایران قصد دارند در قالب شبکه ای ماهواره ای، رسانه ای "متفاوت برای گرد هم آمدن استعدادهای جنبش مردمی ایران" تاسیس کنند.

این جمع اعلام کرده است که با تاسیس بنیادی با نام "بنیاد ایران ندا"، پروژه ای را برای "رسانه ای ایرانی و مردم نهاد" دنبال می کند و به طرح و اندیشه و تلاش "نمایندگانی از فعالان سیاسی و حقوق بشری، روزنامه نگاران شهروندی، چهره‌های شناخته‌شده پهنه همگانی جامعه ایرانی، هنرمندان و فیلم‌سازان و وبلاگ‌نویسان" متکی است.

اعضای موسس این بنیاد در بیانیه ای اعلام کرده اند که ضرورت داشتن رسانه های تصویری ای که به همت ایرانیان شکل گرفته باشد همواره مطرح بوده است.

در این بیانیه آمده است که این رسانه "صدایی از صداهای جنبش مردمی ایران" خواهد بود و "نه ادعای جامعیت دارد و نه ادعای نمایندگی از سوی تمامی ملت".

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که این شبکه تلویزیونی که در کنار آن وبسایتی هم فعالیت خواهد داشت "رسانه‌ای تجددخواه، باز و ضد تبعیض است و می‌خواهد آمال و دیدگاه‌های کسانی را بازتاب دهد که در سه دهه اخیر سرکوب شده‌اند و در حقشان به صورتی پیگیر و نظام‌یافته تبعیض روا داشته شده است."

کاظم علمداری از اعضای هئیت موسس این بنیاد و سخنگوی موقت این جمع به بی بی سی فارسی گفت که با آنکه افراد و گروه های دیگری درصدد راه اندازی شبکه تلویزیونی هستند، اما رسانه تصویری بنیاد ایران ندا مغایرتی با آنها نخواهد داشت و مسئولان این شبکه تلویزیونی امیدوارند که بتوانند با همه کسانی که در این راه قدم برمی دارند همکاری کنند.

او گفت که زمان آغاز برنامه های این شبکه بستگی به این دارد که این بنیاد بتواند هرچه سریعتر توجه ایرانیان و علاقه مندان را جلب کند و بتواند نیازهای مالی مورد نظر خود را تامین کند.

هنوز مشخص نیست که راه اندازی این شبکه ماهواره ای در چه مرحله ای است.

آقای علمداری گفت که اعضای هئیت موسس بنیاد ایران ندا در روزهای 23 و 24 اوت (اول و دوم شهریور) در لندن نشستی خواهند داشت که در پی آن تاریخ تقریبی راه اندازی و جزئیات بیشتری مشخص و اعلام خواهد شد.

امضا کنندگان در پایان این بیانیه اعلام کرده اند که به هیچ کمک کننده مالی و به هیچ فرد یا نهادی وابستگی سیاسی ندارند و نخواهند داشت و همواره به اصول حرفه ای و پیشرو در کار رسانه پایبند می مانند.

داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه‌زاده، محبوبه عباسقلی‌زاده، کاظم علمداری، مسیح علی‌نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو و محمدرضا نیکفر اعضا موسس این بنیاد هستند که در کالیفرنیا به ثبت رسیده و ریاست هیئت مدیره آن بر عهده آرش سبحانی است.

آقای علمداری در پاسخ به این سئوال که وجه اشتراک این جمع با توجه به زمینه های گوناگون فعالیت های شان چه بوده است گفت: "احساس نیاز به داشتن شبکه ای مستقل، غیردولتی و مردم نهاد."

مطالب مرتبط