پلیس ضدشورش مانع از تجمع خانواده زندانیان سیاسی شد

خانواده‌های زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده
Image caption اعضای خانواده زندانیان اعتصاب غذا کننده خواستار رسیدگی به وضعیت جسمی و روانی زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین تهران هستند

گزارش‌ها از تهران از برخورد پلیس ضدشورش با خانواده‌های زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده که در برابر دادستانی تهران تجمع کرده بودند، حکایت دارد و همزمان خبر می رسد که پنج نفر از این زندانیان به خاطر وخامت اوضاع جسمی به بهداری اوین منتقل شدند.‌

اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده که صبح امروز (چهارشنبه ۱۳ مرداد - چهارم اوت) به نشانه اعتراض به وضعیت آنها در برابر ساختمان دادستانی تهران تجمع کرده بودند با برخورد نیروهای ضدشورش مواجه و در پی تهدید به دستگیری و بازداشت، متفرق شدند.

برخی از اعضای این خانواده ها در گفتگو با بی بی سی فارسی برخورد پلیس ضدشورش را "خشن" توصیف کردند و گفتند که خانواده‌ها پس از متفرق شدن از برابر دادستانی تهران به سوی زندان اوین روانه شدند.

این افراد همچنین هرگونه دیدار با اعضای دربند خانواده خود طی دو هفته گذشته را که پیش‌تر توسط دادستانی تهران در اطلاعیه ای اعلام شده بود، تکذیب کردند.

انتقال پنج نفر از اعتصاب غذا کنندگان به بهداری

در همین حال، ادامه اعتصاب غذا توسط زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین تهران منجر به وخامت وضعیت جسمی پنج نفر و انتقال آنها به بهداری این زندان شد.

وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران از وخامت حال عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی، جعفر اقدامی، ابراهیم (نادر) بابایی و کیوان صمیمی براثر ادامه اعتصاب غذا خبر داده و نوشته اند که این افراد برای ساعاتی به بهداری زندان منتقل شده و پس از دریافت برخی خدمات درمانی دوباره به سلول های خود بازگردانده شدند.

اعتصاب بیش از پانزده نفر از زندانیان سیاسی زندان اوین از هفته گذشته آغاز شد و همزمان اعضای خانواده های آنها نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های آنها، بارها به تجمع های اعتراضی و سر آخر اعتصاب غذا دست زده‌اند.

میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت ایران، در این مورد گفته است: "باید صدای ما به دوستان دربندی که برای رسیدن به حقوق ابتدایی خود اعتصاب غذا کرده اند، برسد و آنها بدانند که جنبش سبز، آزادی خواهان و تمامی آحاد ملت ما پشتیبان آنان برای رسیدن به خواسته‌های به حق شان است".

نامه سرگشاده خانواده زندانیان به مراجع تقلید

Image caption ادامه اعتصاب غذا توسط زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین تهران منجر به وخامت وضعیت جسمی برخی از آنها شده است

در تازه ترین اقدام اعضای خانواده زندانیان اعتصاب غذا کننده، جمعی از آنها با ارسال نامه سرگشاده به مراجع تقلید خواستار رسیدگی به وضعیت این زندانیان شدند.

در این این نامه از مراجع تقلید به عنوان آخرین "ملجاء" برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی یاد شده و آمده است: "به داد ما برسید و به وضعیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ که در انفرادی و اعتصاب غذا به سر می برند و نیز بند نسوان که طبق آخرین اخبار واصله شرایطی بس نامطلوب دارند، از طریق اعزام نماینده و یا هر طریقی که مصلحت می دانید، رسیدگی فرمایید".

در بخشی از این نامه نیز علت اعتراض های چند روز اخیر این خانواده ها چنین عنوان شده است: "ما خانواده های زندانیان سیاسی با وقوف به شرایط بحرانی کشور که بر اثر بی تدبیری آنان که صالح نیستند و صلاح ملک و ملت را به اطاعت از هوای نفس برای لختی بیشتر ماندن بر مسند قدرت فروخته اند، به وجود آمده است، بیش از این نمی توانیم [به خطر افتادن] صحت و سلامت جسم و روح عزیزانمان را در بند ظلم تاب بیاوریم و سکوت کنیم".

زندانیان اعتصاب غذا کننده طی چند روز گذشته شرایطی را برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود اعلام کرده بودند.

آنها خواهان رعایت کامل حقوق زندانیان بر اساس آیین نامه سازمان زندان ها، برخورد با زندانبانانی که به حقوق زندانیان تجاوز کرده اند، آزادی بی قید و شرط بابک بردبار، عکاس خبری، که پیش از این اتفاقات قرار بود آزاد شود، افزایش امکانات زندانیان و اجرای قوانین مرتبط با زندانیان "به مثابه حق آنها و نه امتیازی که در مواقع خاص سلب شود"، شده اند.

از خرداد ماه ۱۳۸۸ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد اعتراض گروه های سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است تا کنون صدها نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و دانشجویان معترض روانه زندان اوین شده اند و بسیاری از آنها پس از محاکمه شدن در دادگاه های دسته جمعی و انفرادی هم اکنون در حال سپری کردن محکومیت های خود هستند.

در این مدت، مخالفت با درخواست مرخصی، ممانعت از ملاقات با اعضای خانواده، رفتار زندانبانان، وضعیت بند های زندان، و نحوه رسیدگی به پرونده متهمان از جمله مواردی بوده است که بارها توسط زندانیان سیاسی مورد اعتراض قرار گرفته است.

مطالب مرتبط