انتقاد یک نماینده مجلس ایران از 'ادبیات سخیف' مسئولان

تصویری از یک میکروفن
Image caption ادبیات گفتاری سیاستمداران همواره مورد توجه رسانه ها و مخاطبان آنها است

یک نماینده مجلس ایران با انتقاد از نوع ادبیات به کار گرفته شدن در سخنان مسئولان ارشد این کشور، خواستار رعایت بیشتر "ادب و اخلاق" توسط آنها شده است.

نصرالله ترابی، عضو فراکسیون خط امام مجلس ایران، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد (چهارم اوت) گفت: "استفاده کردن از تعابیر سطح پائین و عدم آشنایی به ادبیات دیپلماتیک به کشور ضربه می‌زند".

این نماینده اصلاح طلب مجلس با انتقاد از ادبیات به کارگرفته شده توسط دولتمردان ایرانی طی چند روز گذشته گفت: "اینکه ادبیاتی به کار ببرند که نه در عرف دیپلماتیک شناخته شده باشد نه در عرف بین‌المللی، موجب می‌شود که همه به ما بگویند شما حکومتی هستند که مسئولانتان این کلمات را به کار می‌برند".

به نظر می رسد اشاره آقای ترابی به سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در روزهای گذشته است که طی آن او در انتقاد از کشورهای غربی از ادبیات و ضرب المثل‌هایی استفاده کرده بود که در جامعه ایرانی بکارگیری آنها در مجامع عمومی و توسط مسئولان رسمی معمول نیست.

برای نمونه، آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود برای ایرانیان خارج از کشور، در مورد تأثیر فشار کشورهای غربی علیه ایران بر رفتار دولت این کشور گفته بود: "آن [...] را لولو برد."

او همچنین خطاب به کشورهای غربی گفته بود که آنها به خاطر عدم موفقیت خود در عراق و افغانستان به ایران اتهام دست داشتن در ناآرامی‌های این کشورها را نسبت می‌دهند و کسی نیست که به آنها بگوید: "آب را همانجا بریزید که می‌سوزد"!

پیش‌تر نیز سخنان رئیس جمهوری ایران درباره قطعنامه تحریم‌های جدید علیه برنامه هسته ای این کشور و "دستمال مصرف شده" خواندن آن توسط او، با انتقاد گسترده مخالفان دولت قرار گرفته بود.

آقای احمدی نژاد امروز هم در سخنرانی خود در شهر همدان هم صدور تحریم های جدید علیه ایران را بی ارزش خواند و گفت: "آن قدر پای قطعنامه ها بایستید که زیر پایتان علف سبز شود".

آقای ترابی از مسئولان عالیرتبه ایران خواسته تا به رعایت قواعد دیپلماتیک پایبند باشند و گفته است: "ما باید قدرت، هیمنه و فلسفه مقاومت اسلامی را با اخلاقی عمل کردنمان به دنیا نشان دهیم و نه با ادبیات سخیف".

ادبیات گفتاری سیاستمداران همواره مورد توجه رسانه ها و مخاطبان آنها بوده است و معمولا بخش قابل توجهی از اخبار جهان هر روز به لغزش های کلامی، نوع سخن گفتن و اشتباهات سیاستمداران اختصاص می یابد و حتی سخنان افراد مهم در خلوت و فضای خصوصی نیز مورد نقد و بررسی رسانه‌ها قرار می گیرد.

در جامعه ایران هم جملات به کار گرفته شده توسط افراد سرشناس و سیاستمداران، همواره در گفتگوهای روزانه مردم مورد توجه قرار می‌گیرد و بخش قابل توجهی از طنز جاری ایران به اشتباهات سهوی یا جملات مشهور آنها اختصاص می‌یابد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست