واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات دریاسالار مولن

محمد خزائی
Image caption نماینده ایران در سازمان ملل اظهارات مولن را نقض آشکار حقوق بین الملل دانست

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با ارسال نامه ای به مسئولان سازمان ملل، به اظهارات اخیر دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مبنی بر آماده بودن طرح های نظامی برای حمله به ایران اعتراض کرد.

محمد خزایی در این نامه ضمن اشاره به این که مقام های مختلف آمریکا و بعضی از نمایندگان کنگره آمریکا، بارها جمهوری اسلامی ایران را "توسل به زور" تهدید کرده اند، آورده است: "این تهدیدها نقض آشکار حقوق بین الملل و اصول اساسی منشور ملل متحد است".

روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) دریاسالار مایک مولن با بیان این که توسل به حمله نظامی برای جلوگیری از برنامه های اتمی ایران "احتمالا نظر بدی است" گفته بود که در صورتیکه چنین حمله ای ضرورت داشته باشد، ارتش آمریکا نقشه عملیاتی آن را تهیه کرده و در دست دارد.

آقای مولن که بالاترین مقام نظامی این کشور محسوب می شود، گفته بود که حمله نظامی به ایران می تواند تبعات جدی و پیش بینی نشده ای در خاورمیانه داشته باشد. با این حال او تاکید کرده بود که "دستیابی ایران به تسلیحات اتمی یک ریسک غیرقابل قبول است".

آقای خزایی در این نامه ضمن بیان موضع ایران درباره تسلیحات هسته‌ای که جایی در "مرامنامه دفاعی جمهوری اسلامی ایران ندارد"، نوشته است: "براساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران، دفاع از حریم کشور و حقوق ملت ایران را حق قانونی خود می‌داند".

پیش از این منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) در واکنش به سخنان آقای مولن گفته بود که جنگ در خاورمیانه به زیان آمریکا است، چرا که اکنون شرایط کاملا متفاوت است.

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران نیز، صبح سه شنبه پیش از سفرش به عمان گفته بود: "اظهارات ژنرال مولن، با ادعاهای آمریکایی ها مبنی بر تغییر رویکرد، مذاکره و صلح‌طلبی مغایرت دارد و نقض آشکار منشور ملل متحد است".

اگرچه مقامات آمریکایی گفته اند که مذاکره و اقدامات دیپلماتیک را راه مناسب تری برای حل و فصل بحران اتمی ایران می دانند، اما همواره تاکید داشته اند که برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی، عملیات نظامی را نیز مردود نمی دانند.

مطالب مرتبط