ابراز نگرانی هاشمی رفسنجانی در مورد وضعیت جهاد دانشگاهی

هاشمی رفسنجانی
Image caption هاشمی رفسنجانی از موازی کاری ها در دانشگاه ها گلایه کرد

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، در آستانه روز جهاد دانشگاهی (۱۶ مرداد) با ابراز نگرانی از تلاش هایی که برای استفاده از این نهاد در جهت "اهداف جناحی" صورت می گیرد، "موازی کاری" جهاد دانشگاهی با انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی را باعث کند شدن حرکت آنها دانست.

آقای رفسنجانی در یادداشتی که به این مناسبت منتشر کرده است، با اشاره به دلایل شکل گیری جهاد دانشگاهی در سال های اول انقلاب نوشت: "شاید نقطه آغاز این حرکت، سفر من به دانشگاه تبریز بود که مخالفان همراهی دانشگاه ها با انقلاب، درکنار همه برنامه های شوم خویش، طرح دامن زدن به شایعات اقتصادی علیه مرا عملیاتی کردند".

او با اشاره به این که تعطیلی دانشگاه ها در جریان انقلاب فرهنگی علی رغم میل باطنی مسئولان اتفاق افتاد، علت آن را "نفوذ اختاپوس گونه دشمنان" در دانشگاه ها در بین سال های ۵۷ تا ۶۰ دانست که در نتیجه آن، دانشگاه ها به گفته او به جای تحصیل و تدریس، به مکانی برای جدال گروهک های سیاسی تبدیل شده بود.

"انقلاب فرهنگی" به مجموعه‌ای از رویدادهای مرتبط با نظام آموزش عالی ایران در سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲ گفته می‌شود که با هدف "پاکسازی" استادان و دانشجویانی که از دید حکومت جمهوری اسلامی ایران، "غرب‌زده" یا "منحرف" به‌شمار می آمدند، صورت پذیرفت.

آقای رفسنجانی با اشاره به تشکیل حزب جمهوری اسلامی، یکی از بحث های اصلی شورای مرکزی این حزب را چگونگی حضور دانشجویان در مناطق محروم دانست که از دل آن، جهاد سازندگی و جهاد دانشگاهی سر برآوردند.

جهاد دانشگاهی در پی مصوبه ستاد انقلاب فرهنگی در ۱۶ مرداد‌ماه ۱۳۵۹ و با تأکید بر انجام فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها تأسیس شد.

آقای رفسنجانی در پایان یادداشت خود نوشته است: "با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی اگر مانع تراشی ها نبود می‌توانستیم با برنامه‌ریزی‌های دقیق و پرهیز از دامن زدن به اختلافات سلیقه‌ای و تبدیل منتقدان به دشمنان، راه را برای شروع یک برنامه‌ میدانی برای نزدیک کردن دانشگاه‌ها با طرح‌های اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی و صنعتی هموار نماییم".

مطالب مرتبط