سفر رحمان و کرزی به تهران

عکس از آرشيو
Image caption امامعلی رحمان در تهران با محمود احمدی‌ نژاد و حامد کرزی، رئیسان جمهوری ایران و افغانستان، روز پنج ‌شنبه‌ ملاقاتی سه ‌جانبه انجام می دهد

رئیس جمهوری تاجیکستان به منظور شرکت در چهارمین دیدار سه‌جانبه رئیسان جمهوری سه کشور ایران و تاجیکستان و افغانستان وارد تهران شد.

بر اساس اطّلاع دفتر متبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، قرار است امامعلی رحمان در تهران با محمود احمدی‌ نژاد و حامد کرزی، رئیسان جمهوری ایران و افغانستان، روز پنج ‌شنبه‌ ملاقاتی سه ‌جانبه انجام دهد.

منابع رسمی می ‌گویند، که هدف از این دیدار بررسی راه های توسعه همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی "میان سه کشور فارسی ‌زبان" است. گفته می ‌شود رهبران سه کشور مسائل مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را نیز بررسی خواهند کرد.

انتظار می ‌رود در این ملاقات موضوع ساخت راه های ارتباطی، از جمله راه آهنی، که تاجیکستان و افغانستان و ایران را با همدیگر و با چین متصل می کند، توسعه همکاری ها در عرصه انرژی و تجارت نیز بررسی می شود.

وضعیت پناهجویان افغان

در اعلامیه ای، که ریاست جمهوری افغانستان انتشار داده، آمده است، که حامد کرزی در حاشیه‌ نشست رهبران سه کشور در تهران با آیت‌الله علی خامینه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز ملاقات خواهد کرد.

این اعلامیه افزوده است، که آقای کرزی در سخنرانی خود در نشست سران تاجیکستان و ایران و افغانستان در مورد عزم افغانستان برای گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه، بخصوص ایران و تاجیکستان، تأکید خواهد کرد.

انتظار می ‌رود، در دیدار رئیسان جمهوری سه کشور، موضوع ایجاد میکانیسمی برای مبارزه مؤثر با قاچاق مواد مخدر در منطقه بررسی شود.

افغانستان تولید کننده اصلی مواد مخدر در منطقه است و مقامات تاجیکستان و ایران همواره گفته ‌اند، که این دو کشور در برابر مواد مخدر افغانستان بیش از دیگران آسیب پذیرند.

مسئله دیگری که دولت افغانستان در مورد آن می ‌خواهد با جانب ایران به توافق برسد، وضعیت پناهجویان افغان در ایران است. در گذشته گزارشهایی در باره فشار حکومت ایران به پناهجویان افغان منتشر شده و اعتراضاتی را در افغانستان به همراه داشته است.

مقامات افغان می ‌گویند آقای کرزی در نظر دارد طرح مشخصی را در رابطه با پناهجویان افغان در ایران به مقامات ایرانی ارايه دهد. اما جزئیات این طرح منتشر نشده است.

همچنین، به گفته مقامات افغان، وضعیت زندانیان افغان در ایران و پیشنهاد تحویل آنها به دولت افغانستان یکی دیگر از موضوع های مورد بحث بین مقامات این دو کشور خواهد بود.

ارتباط راه آهن با تاجیکستان

طبق خبر دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، در این سفر امام علی رحمان را هیاتی از مقامات بلندپايه این کشور، از جمله همراخان ظریفی، گل شیرعلی، عالمجان بابا یف، وزرای خارجه، صنایع و انرژی و راه و ارتباطات تاجیکستان همراهی می‌ کنند.

ایرکن رحمت‌الله ‌یف، مشاور ریاست جمهوری در امور خارجی، نیز در سفر به ایران رئیس جمهوری را همراهی می‌ کند.

از مسائل عمده ‌ای، که تاجیکستان علاقمند بررسی آن است، ساخت هرچه سریعتر راه آهنی است، که ایران را از طریق افغانستان به تاجیکستان و سپس به چین می پيوندد.

تاجیکستان در شش ماه اخیر به دلیل توقیف کامیونهای باری اش از سوی ازبیکستان، روابط بحرانی را تجربه کرده است و می ‌خواهد هرچه سریعتر با دست یافتن به مسیرهای انتقالی جدید، خود را از انحصار ازبیکستان برهاند.

اما این کشور سرمایه کافی برای بنیاد راهی، که وابستگی آن از ازبکستان را کاهش دهد، ندارد و به همین دلیل، به گفته صاحب‌ نظران، به کمک ایران چشم دوخته است.

در ماه مارس سال 2009 ملاقات سه ‌جانبه رهبران تاجیکستان، ایران و افغانستان در حاشیه‌ نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی در تهران صورت گرفته بود.

آن زمان سه رئیس جمهور ضمن امضای اعلامیه مشترَک از گسترش و تقویت همکاری ها در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خبر داده بودند.

رهبران سه کشور قبلان از تصمیم در باره تاسیس یک تلویزیون مشترک فارسی زبان نیز سخن گفته بودند، اما در ملاقات های اخیر از سخن گفتن در این باره خودداری کرده اند.

دیدار این سه رئیس جمهور در حالی برگزار می ‌شود، که ایران اخیراً به خاطر برنامه هستی اش با تحریم های سنگین بین‌المللی مواجه شده است.