محمد مصطفایی: همسر بی گناهم را آزاد کنید

مصطفایی
Image caption مصطفایی به خاطر تلاش برای نجات نوجوانان محکوم به اعدام و محکومان سه سنگسار شهرت دارد

محمد مصطفایی وکیل چند پرونده حقوق بشری که در ترکیه تقاضای پناهندگی کرده است، درباره وضع همسر و برادر همسرش که در ایران بازداشت شده اند، ابراز نگرانی کرده است.

آقای مصطفایی در گفت و گو با بی بی سی فارسی، بازداشت همسرش و حبس او در زندان انفرادی را غیرقانونی دانست و با تاکید بر بی گناهی او خواستار آزادی وی شد.

آقای مصطفایی که به کمیساریای عالی حقوق بشر در ترکیه پناهنده شده، وکالت سکینه محمدی آشتیانی را بعهده داشت؛ زنی که به جرم زنای محصنه به سنگسار محکوم شد و با جهانی شدن پرونده اش، فعلا از مرگ نجات پیدا کرده است.

آقای مصطفایی در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت همسرش در جریان کارهای او نیست و کاملا بی گناه است.

او گفت: "من متاسفم که چرا این همه مدت باید در زندان انفرادی نگهداری شود و به صورت گروگان نگهداری شود تا من خودم را معرفی کنم... او هیچ گناهی ندارد. در روزی که دستگیر شد، اصلا هیچ اطلاعی از این که من کجا هستم، نداشت. چرا باید یک مادر دوازده روز از فرزندش جدا شود."

آقای مصطفایی پیش تر نیز در نامه ای خطاب به دادستان عمومی و انقلاب تهران، خواستار آزادی همسر و برادر همسرش شده بود.

آقای مصطفایی به بی بی سی گفت حاضر است در صورت دریافت تضمین قضایی به ایران برگردد.

آقای مصطفایی که در دوم مرداد (۲۴ ژوئیه) برای ارائه توضیحاتی به دادستانی تهران احضار شده بود، صدور حکم جلب و ممنوع الخروج شدنش به وسیله مقام های قضایی ایران را علت خروج از این کشور و درخواست پناهندگی در ترکیه عنوان کرد.

به گفته آقای مصطفایی، او آن روز پس از دریافت احضاریه و پاسخ به سوال های بازجو، مرخص شد ولی وقتی به دفترش مراجعه کرد متوجه حضور پلیس و بازرسی از این محل شد.

آقای مصطفایی گفت: "من تصمیم نداشتم از ایران خارج شوم. در حقیقت مرا مجبور کردند... به دلیل این که احتمال می دادم من را بازداشت کنند و از کسانی که در دستگاه قضایی بودند، شنیدم که ممنوع الخروج شده ام، مجبور شدم به طور غیرقانونی وارد ترکیه شوم."

آقای مصطفایی که در ترکیه از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد درخواست پناهندگی کرده است، گفت که پلیس این کشور برای حفاظت از او، وی را تحت نظارت قرار داده است تا تکلیف پرونده اش مشخص شود.

محمد مصطفایی گفت تاکنون چند کشور غربی از جمله نروژ برای پذیرش او اعلام آمادگی کرده اند.

آقای مصطفایی وکالت تعدادی از نوجوانان محکوم به اعدام را برعهده داشته و برای جلوگیری از اجرای این مجازات، به تلاش گسترده ای از جمله با اطلاع رسانی از طریق وبلاگ شخصی خود، مبادرت کرده است.

دلیل صدور حکم بازداشت آقای مصطفایی معلوم نیست هر چند این احتمال مطرح شده است که اقدامات او در راستای دفاع از موکلانش از جمله از طریق اطلاع رسانی در سطح بین المللی، باعث ناخرسندی مقامات قضایی و امنیتی شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست