اوباما: ایران نشان دهد در پی سلاح اتمی نیست

اوباما
Image caption اوباما می گوید ایران باید در مذاکرات اتمی جدی باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر ایران گام های روشنی را برای پاسخگویی درباره برنامه اتمی خود بردارد، ایالات متحده همچنان آماده مذاکره با این کشور خواهد بود.

آقای اوباما در دیدار با گروه اندکی از روزنامه نگاران منتخب در واشنگتن بر ادامه تحریم های بین المللی علیه ایران تاکید کرد و گفت باید راهی برای پایان دادن صلح آمیز مناقشه هسته ای در برابر حکومت این کشور قرار داشته باشد.

این گفت و گو روز چهارشنبه انجام شد و بیشتر جزئیات آن پنجشنبه منتشر شد.

به گزارش واشنگتن پست آقای اوباما در این دیدار گفت باید از ایرانی ها خواست مجموعه ای از اقدام های مشخص را به کار بندند که نشان دهد در پی به دست آوردن تسلیحات اتمی نیستند.

آقای اوباما همچنین تاکید کرد که ایرانی ها باید در مذاکرات هسته ای جدی باشند.

باراک اوباما گفت: "آنها باید بدانند (در مذاکره) چه چیزی را می توانند بپذیرند."

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پیش از این با رد تلویحی پیشنهاد رئیس جمهوری ایران برای گفت و گو با همتای آمریکایی خود، این کشور را به جدی نبودن در گفت و گوهای هسته ای متهم کرده بود.

آقای اوباما همچنین در این دیدار گفت که ایران افزایش فشار بین المللی بر خود را حس کرده ولی هنوز به مرحله ای نرسیده که بخواهد سیاست هسته ای خود را تغییر دهد.

به گزارش مجله آتلانتیک آقای اوباما گفت: "ممکن است تعهد عقیدتی آنها را برای به دست آوردن سلاح هسته ای به اندازه ای باشد که هنوز نتوانسته باشند با یک تحلیل ساده مضرات و مزایای این موضوع را سبک و سنگین کرده باشند."

او گفت: "تغییر محاسبات آنها سخت است. هر چند که (تاثیر تحریم ها) دردناک بوده و ما به تدریج در حال شنیدن تاثیرات آن در ایران هستیم که نشان می دهد آنها از میزان موفقیت ما متعجب شده اند."

محمود احمدی نژاد روز دوشنبه آمریکا را به هدر دادن فرصت های تاریخی برای بهبود روابط دو کشور متهم کرد.

آقای احمدی نژاد گفت حاضر است در سفر آتی خود به نیویورک در بالاترین سطح و در برابر دوربین های تلویزیونی با رئیس جمهوری آمریکا بر سر مسایل جهان مناظره کند.

دولت آمریکا این درخواست آقای احمدی نژاد و اعلام آمادگی این کشور برای مذاکره با گروه وین (شامل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روسیه و آمریکا) و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بیانگر تاثیرگذاری تحریم های بین المللی بر جمهوری اسلامی دانسته است.

مطالب مرتبط