انتقاد حزب کارگر از کامرون به خاطر سخنانش درباره ایران

دیوید کامرون
Image caption آقای کامرون گفته بود: ایران سلاح اتمی دارد

حزب کارگر بریتانیا نخست وزیر این کشور را به خاطر این ادعا که ایران دارای سلاح هسته ای است مورد انتقاد قرار داده است.

دیوید کامرون در روزهای اخیر در پاسخ به این سوال که چرا از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت می کند گفته بود این اتفاق می تواند به حل مسائل جهان "مثل فرآیند صلح خاور میانه، مثل این واقعیت که ایران یک سلاح اتمی دارد" کمک کند.

یک منبع آگاه در دفتر نخست وزیری بریتانیا گفت که این حرف یک اشتباه سهوی در سخن گفتن از سوی آقای کامرون بوده و افزود که منظور او تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی بوده است.

اما حزب کارگر گفت که نخست وزیر به یک "ناشی در سیاست خارجی" بدل می شود.

کریس برایانت از این حزب گفت: "این کمتر شبیه یک گاف، و بیشتر شبیه یک عادت خطرناک است."

او افزود: "با توجه به این که نیات اتمی ایران یکی از مهمترین چالش های سیاست خارجی کشور ماست، چنین اشتباه ابتدایی ای از سوی نخست وزیر نه فقط خجالت آور، بلکه خطرناک است."

'شریک کوچکتر'

او گفت که آقای کامرون قبلا مجبور شده بود "یک گاف دیگر در زمینه سیاست خارجی را توضیح دهد" - که اشاره ای به منازعه دیپلماتیکی است که اخیرا درباره اظهارات او درباره پاکستان روی داد.

یک دستیار نخست وزیر بریتانیا گفت که این یک اشتباه سهوی بوده است و بعدا در گفتگو با بی بی سی افزود: "اگر دوباره حرف های نخست وزیر را گوش کنید، روشن است که دارد درباره تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی صحبت می کند."

آقای کامرون به هنگام ادای آن جمله مشغول سخن گفتن در یک جلسه با حضور مردم در شهر هوو در ساسکس شرقی بود.

او پیشتر به خاطر آنکه بریتانیا را یک "شریک کوچکتر" آمریکا علیه نازی ها در سال 1940 توصیف کرده بود با اعتراض یکی حضار در یک جلسه عمومی روبرو شده بود.

کتی فین، 75 ساله، او را به خاطر "کوچک کردن" کشورش مورد انتقاد قرار داد و گفت: "فکر می کنید که در 'نبرد بریتانیا' که ما برای دو سال و نیم اول جنگ تنها می جنگیدیم شریک بزرگتر چه کسی بود؟".

آقای کامرون در پاسخ گفت: "هیچ شریک بزرگتری وجود نداشت. ما در سال 1940 تنها بودیم... منظور من اشاره به دهه 1940 بود نه سال 1940."

او افزود: "شما کاملا درست می گویید و من کاملا در اشتباه بودم."

آقای کامرون هفته گذشته در هند گفت که عناصری در پاکستان نباید اجازه می یافتند "مشوق صادرات تروریسم چه به هند، چه به افغانستان یا هر جای دیگر جهان باشند."

آن اظهار باعث خشم بعضی از مقام های اسلام آباد شد. او قرار است روز جمعه با آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان دیدار کند.

آقای کامرون همچنان پای آن حرف خود ایستاده است، و می گوید که آنها اظهاراتی "روشن و صریح" در پاسخ به سوالی بی پرده بود.

آقای زرداری گفته است که شخصا در مورد آن اظهارات از دیوید کامرون سوال خواهد کرد.

دفتر نخست وزیری بریتانیا می گوید که دیدار آقای زرداری از بریتانیا فرصتی برای تقویت روابط دو کشور است.

مطالب مرتبط